VIDEO: nav skaidrs, kas stāvēja aiz apvērsuma Turcijā

Pievienot komentāru
VIDEO: nav skaidrs, kas stāvēja aiz apvērsuma Turcijā
Reuters/Scanpix

Turcija ir NATO dalībvalsts un nozīmīgs Eiropas Savienības sadarbības partneris. Vai nestabilitāte Turcijā var vājināt šīs Latvijai vitāli svarīgās starptautiskās organizācijas?

Kas bijis Turcijas apvērsuma mēģinājuma patiesais organizators un kāds bijis puča mērķis – uz to drošticamas atbildes nav, atzīst ārpolitikas eksperti. Izvirzītas tikai versijas, ka mērķis bijis cīnīties pret autoritārismu un samazināt islāma ietekmi Turcijas politikā, vai tieši to palielināt, vai pat, ka apvērsumu iestudējis pats Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, lai to izmantotu kā ieganstu savas varas nostiprināšanai.

Tagad Turcijas vara sākusi tīrīšanas gan armijā, gan tiesu varā. Politologs Kārlis Daukšts pieļauj, ka tas var vairot nestabilitāti valstī.

Turcijai ir otra lielākā armija NATO aliansē. Nemieri šajā valstī gan uz Baltijas reģiona drošību tiešā veidā ietekmi neatstās.

Turklāt pastāv bažas, vai uz Turciju varēs paļauties krīzes situācijās, kad kāda no alianses dalībvalstīm prasītu 5. panta iedarbināšanu, kas paredz, ka uzbrukums vienai NATO valstij ir uzbrukums visām.

Turcija ir arī nozīmīga Eiropas Savienības sadarbības partnere bēgļu krīzes risināšanā. Ārpolitikas eksperti atzīst, ka, visticamāk, šī sadarbība turpināsies, par spīti tam, ka Turcijā aizvien pasliktinās cilvēktiesību situācija. Tikmēr tas, ka Turciju kādreiz varētu uzņemt Eiropas Savienība, pašlaik kļūstot aizvien mazāk ticami.

Video