Video: Latvijas robežsargu video liecina par Baltkrievijas militarizēto vienību dalību migrantu pārvietošanā uz robežu ar Latviju

14 komentāri
Video: Latvijas robežsargu video liecina par Baltkrievijas militarizēto vienību dalību migrantu pārvietošanā uz robežu ar Latviju
IVARS SOIKĀNS, LETA

Latvijas robežsargu uzņemtajos videomateriālos redzams, ka Baltkrievijas militarizēto vienību pavadībā migranti tiek pārvietoti uz Baltkrievijas robežu ar Latviju, neļaujot tiem nokļūt atpakaļ Baltkrievijas teritorijā, vēsta Aizsardzības ministrijas izveidotais portāls “sargs.lv”.

Valsts robežsardze kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) pēdējo dienu laikā uz Latvijas un Baltkrievijas robežas konstatējusi vairākkārtējus gadījumus, kad Baltkrievijas militarizēto vienību pavadībā pār Latvijas un Baltkrievijas robežu tiek mēģināts pārvirzīt migrantus no Tuvo Austrumu valstīm.

To pierāda “sargs.lv” rīcībā nonākušie Valsts robežsardzes darbinieku safilmētie videomateriāli no abu valstu robežas.

Kopš šā gada jūlija Baltkrievijas varas iestādes apzināti organizējušas nelegālo migrantu plūsmu pār Latvijas un Lietuvas robežām. Šāda rīcība uzskatāma kā daļa no Baltkrievijas hibrīdoperācijas, kas vērsta pret Baltijas valstīm, Poliju, NATO un Eiropas Savienību.

Videomateriālos redzams, ka Baltkrievijas militarizēto vienību pavadībā migranti tiek pārvietoti uz Baltkrievijas robežu ar Latviju, neļaujot tiem nokļūt atpakaļ Baltkrievijas teritorijā.

Kā liecina iegūtie videomateriāli, šādi mēģinājumi ar varu “iestumt” Latvijas teritorijā nelikumīgos robežpārkāpējus bijuši vairākkārtēji.

Vienā no gadījumiem vismaz trīs ar “Kalašņikova” tipa triecienšautenēm bruņotu personu pavadībā pa dzelzceļa līniju Latvijā tika mēģināts ievest piecu migrantu grupu.

Savukārt citā video materiālā redzami trīs Baltkrievijas dienestu darbinieki, kuri tērpušies pūļa izdzenāšanai domātā aprīkojumā, kā arī bruņojušies ar stekiem un vairogiem, mēģinot pārdzīt pāri Baltkrievijas un Latvijas robežai aptuveni desmit cilvēku lielu migrantu grupu.

Jau citā vietā uzņemtajā Valsts robežsardzes video redzams, ka pie Baltkrievijas un Latvijas robežas ķēdē sastājušies 15 līdz 16 Baltkrievijas dienestu kaujinieki, kuri tērpušies pūļa izdzenāšanas ekipējumā ar ķiverēm un seju aizsedzošām balaklavām, bruņoti ar vairogiem un stekiem. Šo Baltkrievijas dienestu darbinieku priekšā uz Baltkrievijas robežas ar Latviju atradās tikpat liela migrantu grupa.

Visos videomateriālos redzami tikai Baltkrievijas militarizēto vienību kaujinieki.

Nevienā no video nav redzams, ka nelikumīgie robežpārkāpēji šķērsotu Latvijas Republikas valsts robežu.

Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone aģentūrai LETA apliecināja, ka video uzņemti pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas.

Jau ziņots, ka no 10.augusta līdz 12.augustam no Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturētas 174 personas. Piektdien robežsardze paziņoja, ka kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas 11.augustā par nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu aizturēto personu nav.

Par Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgu šķērsošanu šogad aizturētas 352 personas. Lielākā daļa personas aizturētas augustā, norādīja robežsardzē.

Tāpat lielākā daļa aizturēto nogādāti patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā “Mucenieki”, jo pieprasījuši patvērumu Latvijā.

Dati par situāciju piektdien uz Latvijas-Baltkrievijas robežas vēl nav zināmi.

Valdība, ņemot vērā konstatēto Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu un tā straujo pieaugumu, otrdien nolēma izsludināt ārkārtējā situāciju no 11.augusta līdz 10.novembrim Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpils pilsētā.

Valdības lēmums arī paredz Nacionāliem bruņotiem spēkiem un policijai sniegt palīdzību Valsts robežsardzei Latvijas-Baltkrievijas robežas robežuzraudzības nodrošināšanā, lai nepieļautu robežas nelikumīgu šķērsošanu.

14 komentāri