Komentāri

Padomju varas deportāciju upurus pie Brīvības pieminekļa piemin jau daudzus gadus. Pirmo reizi tas notika pirms 30 gadiem, un nebija atļauts. Bet tie, kas šādi pretojās padomju varas iekārtai, saskārās ar draudiem, vajāšanu un citām represijām.

Vēl pirms 30 gadiem tas skaitījās pretvalstiski, tomēr neatkarīgi no tā brīvības cīnītāji, bijušie politieslodzītie apvienojās un Liepājā izveidoja Helsinku grupu, kura nostājās pret padomju varas iekārtu un pirmo reizi devās pie Brīvības pieminekļa, lai godinātu deportāciju upurus. Gājiens bijis apliecinājums par brīvai latviešu tautai un tajā esošās sajūtas kompensēja okupācijas gadus, šodien atceras tā dalībnieki.

Jānis Rožkalns
nacionālās pretošanās kustības dalībnieks, politieslodzītais

Mums varbūt Dziesmu svētki ir pats augstākais saviļņojums, bet tas bija vēl kaut kas daudz vairāk – it īpaši mums bijušajiem pagrīdes cīnītājiem un politieslodzītajiem, jo mums likās, ka tas ir tas lielais gandarījums, kad latviešu tauta apvienojās un ceļas kājās, lai nostātos atkal par savu brīvu zemi.

Tolaik neviens par gājienu pat runāt nevarēja. Par to vēstīja vien radio “Brīvā Eiropa” un “Amerikas balss”. Par spīti tam, ka radio signālus varēja uztvert ļoti sliktā kvalitātē – 1987. gada 14. jūnija gājiens pie Brīvības pieminekļa sapulcēja piecus tūkstošus Latvijas iedzīvotāju. Kā atminas paši helsinkieši – tas radījis šoku padomju varai.

Lai izceltu šā notikuma lielo nozīmi, šodien Latvijas kara muzejā atklāta izstāde “Uzdrošināšanās”. Tā veltīta cilvēkiem, kuri padomju režīma pēdējos gados uzdrošinājās mest tai izaicinājumu.

Izstādē skatāmas vēsturiskas fotogrāfijas, LNT Ziņu operatora Raita Valtera videomateriāli un dažas īpaši simboliskas lietas, tostarp tautastērps, kurš pirms 30 gadiem bija mugurā tolaik 16 gadus vecajai Evai Biteniecei, Helsinku grupas dibinātāja Raimonda Bitenieka meitai.

Tā laika brīvības cīnītāji arī mūsdienās aicina ikvienu atcerēties, ka ar drosmi un pašaizliedzību var izkustināt jebkuru iekārtu.

Lasi vēl