Komentāri

Padomju varas deportāciju upurus pie Brīvības pieminekļa piemin jau daudzus gadus. Pirmo reizi tas notika pirms 30 gadiem, un nebija atļauts. Bet tie, kas šādi pretojās padomju varas iekārtai, saskārās ar draudiem, vajāšanu un citām represijām.

Vēl pirms 30 gadiem tas skaitījās pretvalstiski, tomēr neatkarīgi no tā brīvības cīnītāji, bijušie politieslodzītie apvienojās un Liepājā izveidoja Helsinku grupu, kura nostājās pret padomju varas iekārtu un pirmo reizi devās pie Brīvības pieminekļa, lai godinātu deportāciju upurus. Gājiens bijis apliecinājums par brīvai latviešu tautai un tajā esošās sajūtas kompensēja okupācijas gadus, šodien atceras tā dalībnieki.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Jānis Rožkalns
nacionālās pretošanās kustības dalībnieks, politieslodzītais

Mums varbūt Dziesmu svētki ir pats augstākais saviļņojums, bet tas bija vēl kaut kas daudz vairāk – it īpaši mums bijušajiem pagrīdes cīnītājiem un politieslodzītajiem, jo mums likās, ka tas ir tas lielais gandarījums, kad latviešu tauta apvienojās un ceļas kājās, lai nostātos atkal par savu brīvu zemi.

Tolaik neviens par gājienu pat runāt nevarēja. Par to vēstīja vien radio “Brīvā Eiropa” un “Amerikas balss”. Par spīti tam, ka radio signālus varēja uztvert ļoti sliktā kvalitātē – 1987. gada 14. jūnija gājiens pie Brīvības pieminekļa sapulcēja piecus tūkstošus Latvijas iedzīvotāju. Kā atminas paši helsinkieši – tas radījis šoku padomju varai.

Lai izceltu šā notikuma lielo nozīmi, šodien Latvijas kara muzejā atklāta izstāde “Uzdrošināšanās”. Tā veltīta cilvēkiem, kuri padomju režīma pēdējos gados uzdrošinājās mest tai izaicinājumu.

Izstādē skatāmas vēsturiskas fotogrāfijas, LNT Ziņu operatora Raita Valtera videomateriāli un dažas īpaši simboliskas lietas, tostarp tautastērps, kurš pirms 30 gadiem bija mugurā tolaik 16 gadus vecajai Evai Biteniecei, Helsinku grupas dibinātāja Raimonda Bitenieka meitai.

Tā laika brīvības cīnītāji arī mūsdienās aicina ikvienu atcerēties, ka ar drosmi un pašaizliedzību var izkustināt jebkuru iekārtu.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl