VIDEO: kāds ir audžuģimenes portrets Latvijā?

2 komentāri

Arvien biežāk ģimenes Latvijā pieņem audzināšanā bez vecākiem palikušus bērnus. Taču liela daļa audžuģimeņu arī atzīst, ka būtu nepieciešamas lielākas finansiālās, materiālās un sociālās garantijas. Tas veicinātu jaunu audžuģimeņu rašanos. Kādu atbalstu politiķi sola?

Ieva ir audžuģimenes mamma – viņas ģimenē, līdzās četriem pašu bērniem, dzīvo arī audžumeita. Ieva atzīst, ka izvēlējusies šādu ģimenes modeli aiz līdzcietības. Lielākā problēma ir šaurais dzīvoklis, taču jau vairākus gadus neizdodas to atrisināt.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Audžumamma Ieva:

Es labprāt īrētu no pašvaldības lielāku dzīvokli, tas būtu manai ģimenei liels atbalsts, pārējais man viss pilnīgi apmierina, jo ir materiālā bāze normāla, psihoterapeita atbalsts arī pietiekošs, mēs problēmas varam atrisināt.

Tieši vēlme palīdzēt, sniegt ģimenes siltumu un rūpes ir tas, kas ļoti daudz ģimenes ir mudinājušas kļūt par audžu ģimenēm.

Audžumamma Inese:

Mēs saskaramies ar viņu dziļām sāpēm, traumām, kas notiek bērnā, kad viņš tiek pamests, atstāts, negribēts – es zinu, ka bērna personību veido vide kurā bērs aug.

 • Pirmo reizi veikts pētījums, kurā apzināta situācija šajā jomā.
 • Šobrīd Latvijā ir 585 audžuģimenes un tajās dzīvo 1232 bērni.
 • Teju pusotrs tūkstotis (1429) bērnu atrodas aprūpes iestādēs un bērnunamos.
 • Pētījumā noskaidrots ģimenes portrets, kura visbiežāk uzņemas šādas rūpes. Parasti tā ir latviski runājoša ģimene ar abiem vecākiem darbaspējas vecumā ar vidējiem ienākumiem un vidējo vai profesionālo izglītību.

Video

Sociālo pakalpojumu aģentūras priekšsēdētāja Daca Blažēvica:

Pēc pētījuma mēs redzam, ka tie ir bērni ar grūtībām ar traucējumiem, tie ir bērni, kas cietuši no vecākiem, jo vecāki viņiem nav snieguši mīlestību un tie ir bērni, kuriem grūtības uzticēties.

Īpaši satraucoša ir bērnu līdz trīs gadiem atrašanās bērnu aprūpes iestādēs. Audžuģimeņu kustību Latvijā atbalsta arī Valsts prezidenta kundze Iveta Vējone.

Valsts prezidenta kundze Iveta Vējone:

Mēs par viņiem neko nezinām, mēs viņus nedzirdam, viņi ir tik mazi, ka nespēj neko pateikt, viņi nespēj pateikt, ka viņiem vajag ģimeni, katrs mazs bērns grib, lai viņu aprūpē, katrs grib, lai viņam noglauda galviņu.

Šobrīd audžuģimene saņem 130 eiro valsts maksājumu, kā arī pašvaldības atbalstu. Labklājības ministrija sola meklēt papildu piecus miljonus eiro gadā, lai audžuģimenēm materiālo atbalstu palielinātu. Šāds priekšlikums 31. oktobrī iesniegts Saeimā.

TOP komentāri

 • ulla
 • Dzintra
  0 0 0

  Dzintra

  Jā, nevis 130 bet 113 euro par to, ka aprūpē neatkarīgi vai vienu vai sešus audžubērnus, neatkarīgi vai caurām naktīm ņemas ar zīdaini vai palīdz socializēties pusaudzim vai jaunietim. Atzīstam, ka psiholoģiski smagāk ir ar jauniešiem, taču ar zīdainīti ir smagi ne tikai psiholoģiski, bet arī fiziski jābūt ar izturību, bez tam milzīgā atbildība par zīdaiņa veselību un attīstību nav novērtējama tikai ar 113 euro mēnesī par darbu bez brīvdienām. Nezin vai kāds no ministrijas darboņiem būtu ar mieru strādāt tik atbildīgu darbu 24 stundas diennaktī, saņemot vien 113 euro mēnesī!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl