VIDEO: kāda ir meningokoka izplatība Latvijā?

Pievienot komentāru
VIDEO: kāda ir meningokoka izplatība Latvijā?
AFP/Scanpix

Kaimiņi no Lietuvas meklē iespējas Latvijā vakcinēties pret meningokoku. Lietuvā četri bērni no šīs slimības šogad miruši, tāpēc vecāku interese par potēšanos pret to pieaugusi seškārt, un Lietuvā vakcīnas beigušās. Vai Latvijā pret meningokoku ir pieejamas vakcīnas un kāda ir šīs slimības izplatība mūsu valstī?

Meningokoku infekcijai var būt dažādas izpausmes un dažādu tipu ierosinātāji. Latvijā šī slimība nav izplatīta, tomēr atsevišķi gadījumi katru gadu tiek konstatēti. Vakcinācija pret meningokoka infekcijām notiek brīvprātīgi.

Pieaugušajiem parasti ir lielāka pretestība pret šo slimību, un viņi slimo retāk. Tikmēr maziem bērniem vēl nav izveidojusies noturīga un spēcīga imūnsistēma, tādēļ bērni slimo smagāk un dažkārt pat ar letālām sekām.

Video

Bērnu slimnīcā skaidro, ka slimība var sākties pēkšņi un vecāki sākotnēji var pat neapzināties, cik tā ir nopietna, uztverot to kā parastu vīrusu vai saaukstēšanos. Slimību var ārstēt, taču pie mediķiem jāvēršas jau ar pirmajām aizdomām, jo bērnu organismā slimība var izplatīties pāris stundu laikā.

Meningokoks ir pilieninfekcija, kas izplatās, piemēram, runājot, šķaudot un klepojot. ”No deguna gļotādas, no rīkles gļotādas ātri nonāk asinīs un tiek iznēsāti pa visu ķermeni. Tad ātri nosēžas kaut kādos orgānos. Un viena no tām ir nervu sistēma. Plazma plūst prom no asins straumes, attīstās ļoti smags stāvoklis, ko sauc par šoku. Cieš virsnieres un citi orgāni,” stāstīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītāja Dace Gardovska.

Slimībai var būt dažādas sekas un ietekme uz veselību arī visu turpmāko dzīvi.

Pērn Bērnu slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļā ar šo saslimšanu cīnījās četri bērni. Visi izveseļojās, taču nebija vakcinēti. Latvijā pieejamās vakcīnas maksāja ap 20 eiro.

Patlaban Bērnu slimnīcā vakcīnu nav. Tāpat arī Veselības centrā 4 un Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC). Tām ir ierobežoti derīguma termiņi, un lieli krājumi netiek uzturēti, jo šī vakcīna nav īpaši pieprasīta. Līdz šim to pārsvarā izmantoja ceļotāji, dodoties uz Āfrikas un citām meningokoka smagi skartām valstīm.

”Tā ziņa, ko mēs esam saņēmuši 10.jūlijā no ražotāja pārstāvja, ka jūlijā ir izlaista pēdējā meningokoku vakcīnas partija. Nu vai Latvijā kaut kas no tās ienāks vai nē – grūti pateikt,” stāstīja LIC virsārste Velga Ķūse.

Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) skaidro, ka vakcīnu nodrošināšana ir katras medicīnas iestādes atbildība.

”Tas ir viņu darbs, kas viņiem savlaicīgi jāveic un, ja viņi nevarētu dabūt kādu no vakcīnām, viņi varētu zvanīt gan vairumtirgotājam, gan precizēt pie mums, kur tādu vakcīnu varētu dabūt. Šāda interese no ārstniecības iestādēm nav izrādīta. Līdz ar to mēs saskatām, ka risks ir zems,” norādīja ZVA pārstāvis Sergejs Akuličs.

ZVA nav apkopotas informācijas par vakcīnas pieejamību Latvijā, jo, ja medicīnas iestādes neziņo par to iztrūkumu, aģentūra pieņem, ka vakcīnas kādā no vakcinācijas dienestiem vēl ir.

Atbildīgo dienestu informācija liecina, ka pērn Latvijā iegādātas 405 vakcīnas, gadu iepriekš – 112 vienas devas iepakojumi. Slimība šogad konstatēta jau četriem cilvēkiem, pērn – septiņiem, 2014. gadā – trīs, gadu iepriekš atklāts viens gadījums, bet 2012. gadā – divi gadījumi. Neviens no tiem nav beidzies letāli.