VIDEO: kā notiek nēģu zveja un kādi lomi ir šogad

Komentāri

Pēc nēģiem – uz Salacgrīvu! Par spīti nelabvēlīgiem laika apstākļiem Salacas upē zvejnieki, gatavojoties ikgadējai Salacgrīvas Nēģu dienai, nozvejo ievērojamus nēģu lomus.

Zvejnieki jau agri no rīta sāk pārbaudīt un iztīrīt murdus. Praktiski katrā pa nakti ieskrējuši nēģi. Dažos vairāk, bet tajos, kas tuvāk krastam nedaudz mazāk. Zvejnieki brīnās, ka pat par spīti zemam ūdens līmenim upē un nepiemērotam vējam, nēģi ieceļo Salacā.

Labākajos gados pēc vienas nakts zvejas no murdiem izdevies izvilkt pat tonnu nēģu, taču tā gadās reti. Šosezon vienā reizē izcelti jau 300kilogramu nēģu. Bet mainoties vēja virzienam, lomi varētu būt vēl lielāki.

Nēģu sezona sākas 1. augustā un noslēdzas 1. februārī. Lielākie lomi parasti ir oktobrī un novembrī, taču tad, kad upe sāk aizsalt, visus tačus vāc nost.

Video

Nēģi, sajūtot saldūdeni, upē ienāk baros. Tādēļ arī nozvejas katru dienu mēdz atšķirties un paši nēģi ir gan sīkāki, gan brangāki. Upē palikušie pavasarī gatavojas nārstot, bet pēc nārsta nēģi aiziet bojā.

Salīdzinoši nelielo nozvejas apjomu dēļ nēģi ir delikatese. Tradicionāli tos ierasts pagatavot krāsnī un vēlāk želejā un pasniegt svētkos.

Lasi vēl