VIDEO: ASV bruņotajiem spēkiem Latvijā – īpašs statuss?

Komentāri

ASV bruņotajiem spēkiem Latvijā varētu būt īpašs statuss. Sarunu sākšanai par šādu līgumu valdība otrdien, 17. maijā, aiz slēgtām durvīm deva mandātu Aizsardzības ministrijai.

Šobrīd sabiedroto spēku karavīri Latvijā uzturas saskaņā ar vispārējo NATO kārtību, taču šī prakse varētu mainīties.

Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons norāda: “ASV prakse ir tāda, tajā brīdī, kad spēki atrodas ilgāku laiku, tajā brīdī tiek slēgts atsevišķs līgums par to, kāds ir bruņoto spēku statuss, jurisdikcija, nodokļu atvieglojumi.

Līguma projekta tekstu piedāvās Amerikas Savienoto Valstu puse, bet jau tagad prognozējams, ka tas paredzēs virkni izņēmumu no nacionālā regulējuma.

“Protams, būs daudzi izņēmumi, bet tie izņēmumi ir faktiski praksē pielietoti visās Eiropas valstīs, kur atrodas amerikāņu spēki. Piemēram, iespējas atvērt beznodokļu veikalu bāzes teritorijā, noteikt jurisdikcijas statusu karavīriem, kas atrodas šeit, atsevišķu robežšķērsošanu, atvieglotas robežšķērsošanas procedūras un tamlīdzīgi,” stāsta Garisons.

Lēmumu par mandāta došanu sarunu sākšanai valdība pieņēma aiz slēgtām durvīm, bet publiski pieejamajos dokumentos Tieslietu ministrija aicina vienoties par detalizētāku Latvijas pozīciju, proti, “sarkanajām līnijām”. Tādas ir vajadzīgas, taču nedrīkst aizmirst, ka politiskā vienošanās par spēku izvietošanu jau ir panākta, saka Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

“Līdz ar to, kas maksā, kas ir gatavs mūs aizsargāt, pasūta arī mūziku. Un šajā situācija amerikāņi noteikti neatteiksies no tā, kas viņiem ir citās valstīs – tomēr zināmi teiksim tā īpašie statusi ir – gan sākot no tehniskiem jautājumiem, militārais pasts, kur visu izpilda pašas amerikāņu militārpersonas, līdz pat juridiskiem jautājumiem par tiesvedību, ja kāds amerikāņu karavīrs veic noziegumus šajā teritorijā,” stāsta Sprūds.

Darba sākšana pie līguma pirms Varšavas NATO samita, kurā varētu tikt pieņemts lēmums sabiedroto ilgtermiņa klātbūtnes nodrošināšanu Baltijas valstīs, būtu labs žests, bet vēl būtiskāka būtu līguma slēgšana līdz ASV prezidenta vēlēšanām, brīdina eksperts.

“Nav izslēgts, ka tas, kas šobrīd ir konsensus Amerikā par to, ka šeit spēkiem ir jābūt, par šo solījumu, nekas akmenī nav iecirsts,” teic Sprūds.

Lai arī sarunas notiks starp sabiedrotajiem, katra puse mēģinās paturēt kontroli, prognozēja Andris Sprūds. “Protams, ka mēs negribētu, lai amerikāņu spēki šeit būtu ārpus jebkādas jurisdikcijas un ka mēs pilnībā nevaram ietekmēt amerikāņu karavīru uzvedību, jo mēs nevaram izslēgt dažādus attīstības scenārijus, līdz ar to jābūt šeit zināmai caurskatāmībai, kas notiek, ja notiek,” viņš saka.

Aizsardzības ministrija vienošanos par līguma tekstu iecerējusi panākt līdz gada beigām.

Video

Lasi vēl