VIDEO: ar izglītojošu filmu aicina vecākus runāt ar bērniem par neērtiem jautājumiem

0 Komentāru
VIDEO: ar izglītojošu filmu aicina vecākus runāt ar bērniem par neērtiem jautājumiem
FOTO: LETA

Biedrība Papardes zieds ir sagatavojusi nākamo – jau ceturto video no izglītojošā īsfilmu cikla par bērnu un jauniešu seksualitāti. Īsfilmas Vai arī Tevi atnesa stārķis? mērķis ir rosināt vecākus runāt ar saviem bērniem par neērtiem jautājumiem jau no agras bērnības, tostarp arī par tēmām, kas saistītas ar seksualitāti.

Vairākums aptaujāto Latvijas vecāku uzskata, ka pašiem vecākiem ir jāizglīto savi bērni seksualitātes jomā. Tā liecina biedrības Papardes zieds īstenota projekta ASK ietvaros tapušas aptaujas rezultāti. Tajā piedalījās 11-18 gadu vecu bērnu vecāki, kā arī paši bērni sešās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Lielākā daļa 72,5% aptaujāto vecāku uzskata, ka viņu bērni vecumā no 11 līdz 18 gadiem ir seksuāli izglītots. Visbiežāk bērnus ir izglītojis kāds no vecākiem (64,9%) vai zināšanas iegūtas skolā (5,4%) un specializētajos medijos (2,7%). Taču pašiem bērniem ir atšķirīgs viedoklis no vecākiem. Uz jautājumu ”Kurš pamatā ir izglītojis Tevi seksuāli?” vairākums bērnu atbild, ka viņi tikuši izglītoti skolā (53,7%), vai viņus ir izglītojusi māte (14,9), vai abi vecāki (9,6%).

Kopumā aptaujātie vecāki dod priekšroku situācijai, kad pats bērns uzņemas iniciatīvu runāt par seksualitāti. Šādā situācijā vairums vecāku paši censtos sniegt pēc iespējas izsmeļošāku informāciju.

Visbiežāk ar bērniem tiek apspriestas tādas tēmas kā fiziskā un seksuālā attīstība, sievietes un vīrieša dzimumorgāni, menstruālais cikls, sievietes un vīrieša loma ģimenē, kā arī seksuālā izmantošana vai vardarbība u.c. Tai pašā laikā ir virkne tēmu, kas sagādā grūtības vecākiem vai viņi par labprāt nerunātu vispār. Piemēram, masturbācija un homoseksualitāte.

Iemesls – vecāki paši nezina, kā runāt par šīm tēmām, vai arī pietrūkst zināšanu. Lielākā daļa bērnu (46,2%) atzīst, ka viņi jūtas normāli vai labi, runājot ar vecākiem par seksualitātes tēmām. Taču ir tēmas, kas rada neērtības sajūtu, piemēram, pornogrāfija vai masturbācija.

Novērtējot savas zināšanas, vairums 62,8% vecāku uzskata, ka viņiem to netrūkst. Tai pašā laikā daļa vecāku norāda uz nepietiekamām zināšanām par tādām tēmām kā kontracepcija, menstruālais cikls, ovulācija, sievietes auglīgās dienas vai seksuāli transmisīvās slimības u.c. Jāatzīmē, ka vairākums vecāku zina, kad pastāv vislielākā iespēja iestāties grūtniecībai (95%), bet viņiem nav zināmi veidi, kādos var inficēties ar HIV.

Piemēram, 76,5% vecāku domā, ka ar HIV nevar inficēties no maksts izdalījumiem, un tikai 19,6% zina, ka HIV var atrasties mātes pienā.

0 Komentāru