VIDEO: ar filmas palīdzību izglītos meitenes un viņu vecākus par seksualitāti

Pievienot komentāru
VIDEO: ar filmas palīdzību izglītos meitenes un viņu vecākus par seksualitāti
FOTO: LETA

Klajā nākusi biedrības Papardes zieds sagatavotā īsfilma Parunāsim…, kas paredzēta meitenēm un viņu vecākiem. Tās mērķis ir rosināt ģimenē uzsākt sarunu par to, kā vislabāk pateikt “nē” nevēlamām seksuālām attiecībām. Šis ir jau trešais Papardes zieds sagatavotais video no izglītojošā īsfilmu cikla par bērnu un jauniešu seksualitāti.

”Pirmās seksuālās attiecības pusaudžu vidū nereti ir pārsteidzīga un līdz galam neizsvērta rīcība, ļoti bieži tās tiek uzsāktas attiecību rozā briļļu periodā. Meitenei lēmuma par seksuālo attiecību uzsākšanu pamatā ir vēlme būt mīlētai un līdzināties vienaudzēm. Taču seksuālas attiecības nav mīlestības garants un agrīna seksa sekas nereti rada problēmas tālāku attiecību veidošanā vairāku gadu garumā,” teikts biedrības paziņojumā.

“Ir izaugusi vecāku paaudze, kuriem skolās ir bijusi veselības mācība un kuri ir auguši brīvā sabiedrībā. Neraugoties uz to, mani pārsteidz jaunu meiteņu vājās zināšanas par savu ķermeņu norisēm, par to, kas ir mēnešreizes, par pašsaprotamiem higiēnas jautājumiem. Tiek uzskatīts, ka šīs ir tēmas, kas būtu jāpārrunā ģimenē, taču praksē diemžēl tā tas nenotiek,” akcentēja ginekoloģe Margarita Puķīte.

Vairāki nozīmīgi zinātniskie pētījumi apliecina, ka agrīnu seksuālu attiecību uzsākšana lielā mērā ir atkarīga no mikroklimata ģimenē. Labas attiecības starp tēvu un māti ir būtisks aizsargājošs faktors bērnu labklājībai un veselīgai, nesasteigtai attīstībai. Svarīgas ir gan mātes rūpes par savu emocionālo labklājību, gan arī tēva pozitīva iesaiste meitas audzināšanā,” uzsver Latvijas Universitātes Psiholoģijas nodaļas docente un pētniece Dr.psych. Ieva Stokenberga.

Pētījumi liecina, ka agrīnu seksuālu aktivitāti veicina tādi faktori kā zema pašcieņa, sliktas attiecības vecāku starpā, pusaudža uzvedības problēmas un vāji sasniegumi skolā. Arī pārlieku liela vecāku vēlme kontrolēt bērnus var radīt pretēju efektu. Agrīnas seksuālās attiecības veicina arī stress ģimenē un apkārtējā vidē – piemēram, ģimenes attiecību kvalitāte vai zems sociālekonomiskais stāvoklis