4 komentāri

Ārkārtīgi sāpīga problēma Latvijā ir vardarbība pret sievietēm, turklāt nepieļaujami bieži tā notiek ģimenēs. Vidēji katru gadu vīri nogalina vismaz piecas sievietes, bet vairāk nekā 100 sieviešu nokļūst slimnīcās dzīvesbiedru nodarītu miesas bojājumu dēļ. Tomēr, neskatoties uz to, Latvija kavējas parakstīt tā saukto Stambulas konvenciju, kas liek valstij vairāk piestrādāt, lai vardarbību pret sievietēm novērstu.

Šīs konvencijas – pilnajā nosaukumā Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu – būtība ir nepieļaut vardarbību ģimenē un pret sievietēm. 29 lappušu garajā dokumentā ir noteikts, kādi pienākumi valstij jāveic, lai sievieti aizsargātu. Piemēram, par krimināli sodāmu jānosaka psiholoģiskā, fiziskā, seksuālā vardarbība, piespiedu aborts un citi noziegumi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latvija ir viena no pēdējām ES valstīm, kas dokumentu nav parakstījusi. Par konvenciju atbildīgā Labklājības ministrija norāda, ka visi nepieciešamie likuma grozījumi ir pieņemti, taču konvencija netiek parakstīta Tieslietu ministrijas vilcināšanās dēļ. Ministrs Dzintars Rasnačs ir pasūtījis atkārtotu dokumenta analīzi, lai gan Labklājības ministrija nekādas pretrunas nesaskata.

”Es negribētu sagaidīt to brīdi, kādēļ pievienojās Itālija vai Spānija,” atzīst Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme. ”Itālijas gadījumā bija vajāšana un sieviete tika nolieta ar skābi. Tāpat arī Spānijā bija smags gadījums, kad sieviete bija sūdzējusies policijā, bet pēc tam viņa tika nogalināta. Pēc tam valstis momentā ratificēja šo konvenciju,” viņa turpina.

Birokrātiska vilcināšanās vai apzināta ļaunprātība?

Līdzīgā nesaprašanā ir arī Saeimas deputāte Inese Lībiņa-Egnere, kura ir Eiropas Padomes parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja un kurai jāatbild padomei par šīs konvencijas ratificēšanas laiku. Viņa šo kavēšanos raksturo kā lielu muļķību vai pat ļaunprātību.

”Es redzu, ka Krievija, kurai ir interesanta retorika par sievietes lomu, izsaka līdzīgus argumentus un konvenciju neparaksta. Izskatās, ka Krievijas retorika ir atradusi arī dzirdīgas ausis Tieslietu ministrijā,” secina Lībiņa-Egnere.

Jautājot par konvencijas parakstīšanu, Rasnačs apgalvo, ka lielākais dokumenta apjoms ir atbalstāms, taču dažām normām esot nepieciešama padziļināta juridiskā analīze. Nacionālās apvienības politiķis neatklāj, kuras normas neapmierina, vien norāda, ka sīkāk spēs atbildēt pēc 30. aprīļa, kad būs zināmi ekspertu atzinumi.

Konservatīvie uzskata – Stambulas konvencija ir bīstama Latvijas sabiedrībai

Tikmēr savas bažas neslēpj asociācija Ģimene, kas iepriekš kopā ar Nacionālo apvienību atbalstījusi tā dēvētos tikumības grozījumus. Biedrība uzskata, ka Stambulas konvencija nav ratificējama, jo pieļaus poligāmiju un diskriminēs ģimenes, jo tajā iekļauts jēdziens ”sociālais dzimums”.

Asociācijas mājaslapā ievietotā informācija pauž, ka “daba cilvēkus iedala divos dzimumos (ang. -sex) – sieviete (XX hromosomas) un vīrietis (XY hromosomas), savukārt dzimti jeb sociālo dzimumu (pēc Konvencijas autoru domām) cilvēks var izvēlēties pats – tā ir tikai sociāls, audzināšanas vai kulturāls produkts. Konvencija paver iespējas vardarbībai pret sievietēm un bērniem, jo paredz nediskrimināciju pret publisko labierīcību lietotājiem, kuri sevi pieskaita pie dzimuma, kas nesakrīt ar viņu bioloģisko dzimumu.”

Foto:

Skaties video!

TOP komentāri

 • Baiba
  0 0 0

  Baiba

  Vai tad atkal vajag kādus norādījumus no malas, paši savā valstī nevaram ieviest likumus bez padomdevējiem? It kā ar tās konvencijas parakstīšanu uzreiz visas problēmas atrisināsies.
 • Kaspars
  0 0 0

  Kaspars

  Vīri nogalina sievas... sievas noved vīrus līdz pašnāvībai... Visi ar visiem, bez mitas cīnās... tādas, lūk ir tās jaunās, modernās "vērtības"...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl