Vidējā bruto alga pērn – tuvu 1000 eiro. Darba samaksa straujāk augusi privātajā sektorā

34 komentāri
Vidējā bruto alga pērn – tuvu 1000 eiro. Darba samaksa straujāk augusi privātajā sektorā
Foto: LETA

Apkopojot datus par mēneša vidējo bruto darba samaksu valstī par pilnas slodzes darbu 2017. gadā, salīdzinot ar rādītājiem vēl gadu iepriekš, konstatēts palielinājums par 7,9% jeb 67 eiro, norāda Centrālās statistikas pārvalde (CSP) .

Pērn vidējā bruto alga bija 926 eiro, turklāt pieaugums novērots visās jomās.

Vidējā neto darba samaksa bija 676 eiro jeb 72,9% no bruto algas, un gada laikā tā pieauga lēnāk nekā atalgojums pirms darba nodokļu nomaksas – par 7,0%.

Neto darba samaksas reālais pieaugums, ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu 2017. gadā par 2,9%, bija 4%.

Salīdzinot ar 2016. gadu, pērn no 75 līdz 60 eiro samazinājās darba vietā piemērojamais minimālais neapliekamais minimums, bet valstī noteiktās minimālās algas pieaugums bija 2,7% (no 370 līdz 380 eiro).

2017. gadā vidējā bruto darba samaksa privātajā sektorā bija 915 eiro, sabiedriskajā sektorā – 951 eiro, savukārt vispārējās valdības sektorā, kurā ietilpst valsts un pašvaldību iestādes, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētas un finansētas kapitālsabiedrības, – 904 eiro. Privātajā sektorā algas augušas straujāk – par 8,3% gadā, sabiedriskajā sektorā kāpums ir par 7,4% un vispārējās valdības sektorā – par 8,1%.

Foto: CSP

Salīdzinot ar 2016. gadu, pērn vidējā darba samaksa pieauga visās jomās. Visstraujāk – par 11,8% – darba samaksa auga profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē, kas ietver juridiskos, grāmatvedības, reklāmas, inženiertehniskos un arhitektūras pakalpojumus, konsultēšanas pakalpojumus komercdarbībā un vadībzinībās, zinātnisko darbību u.c.

Straujāks kāpums bija centrālo biroju darbības, konsultēšanas komercdarbībā un vadībzinībās nozarē, reklāmas un tirgus izpētes pakalpojumu nozarē, zinātnes nozarē.

Darba samaksas kāpumi citās sfērās

  • izglītībā samaksa pieauga par 10,3%;
  • tirdzniecībā – par 9,5% (straujāk – vairumtirdzniecībā);
  • ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes nozarē – par 9,3%;
  • lauksaimniecības mežsaimniecības un zivsaimniecības nozarē – par 8,8% (straujāk – zivsaimniecībā);
  • izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē – 8,7% (straujāk – ēdināšanas pakalpojumu nozarē);
  • informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozarē – par 8,3%;
  • un apstrādes rūpniecībā – par 8,2%.
Visās minētajās saimniecisko darbību klasifikācijas augstākā līmeņa nozarēs, izņemot lauksaimniecības mežsaimniecības un zivsaimniecības, kā arī informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozares, vidējās darba samaksas pieaugumu ietekmēja gan darba samaksas fonda palielinājums, gan pilnas slodzes darbinieku skaita kritums.

Savukārt lauksaimniecības, mežsaimniecības, zivsaimniecības un informācijas, komunikācijas pakalpojumu nozaru uzņēmumos darba samaksas fonds pieauga straujāk par darbinieku skaitu.

2017. gadā vislielākā vidējā darba samaksa par pilnas slodzes darbu bija finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē, informācijas un komunikācijas pakalpojumu, enerģētikas, valsts pārvaldes, ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes nozarēs, kā arī profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē. Pārējās jomās vidējā darba samaksa pirms nodokļu nomaksas bija zemāka par vidējo valstī.

Savukārt vismazākā vidējā darba samaksa bija izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē, citu pakalpojumu nozarē (ietver sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbību, individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remontu, ķīmisko tīrītavu, frizieru, skaistumkopšanas, apbedīšanas un citu pakalpojumu nozares), izglītībā, nekustamo īpašumu, kā arī mākslas, izklaides un atpūtas nozarēs.

Foto: Foot: CSP

No Latvijas reģioniem vidējā mēneša bruto darba samaksa 2017. gadā, salīdzinot ar 2016. gadu, straujāk pieauga Vidzemes reģionā – par 9,5 %. Pārējos reģionos pieaugums bija 8,0 – 8,4 % robežās. Rīgā, kur 2017. gadā bija vislielākā vidējā darba samaksa (1044 eiro), gada pieaugums bija viszemākais – 7,6 %. Joprojām viszemākā vidējā bruto darba samaksa ir Latgales reģionā – 640 eiro par pilnas slodzes darbu, Vidzemē – 739 eiro, Kurzemē – 775, Zemgalē – 786, bet Pierīgas reģionā – 871eiro.

Foto: CSP

34 komentāri