VID vairākos Rīgas un Jūrmalas restorānos atklāj grāmatvedības pārkāpumus

3 komentāri

Valsts ieņēmumu dienests (VID) šomēnes veicis pārbaudes vairākos desmitos sabiedriskās ēdināšanas iestādēs. Nodokļu inspektori secinājuši, ka sākoties pārbaudēm, restorānu apgrozījums mēdz strauji pieaugt, pat dubultoties.

Iemesls lielākai peļņai gan nav tas, ka inspektors daudz ēd. Visticamāk, uzņēmums beidzot sāk reģistrēt visus darījumus un maksāt par tiem nodokļus.

Grāmatvedības pārkāpumi uzieti pilnīgi visos no vairāk nekā 50 restorāniem Rīgas centrā un Jūrmalā, kurus pēdējā mēneša laikā pārbaudījis VID. Visizplatītākais pārkāpums ir aplokšņu algu izmaksa, grāmatvedībā norādot, ka darbinieks strādā piemēram četras vai sešas stundas, kamēr patiesībā viņš strādājis 12 vai 14 stundu darbadienu. Daudzviet arī konstatēta nelegāla nodarbinātība. Lai to slēptu, restorānu darbinieki, ierodoties nodokļu inspektoram, sāk gluži vai spēlēt teātri.

Sandra Kārkliņa-Ādmine
VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore

Tad, kad mēs esam klāt, mēs redzam, ka nevar izpildīt pasūtījumus ar to oficiāli paredzēto darbinieku skaitu. Un tad sākās panika un dažādas rosības. Mēs protams arī redzam to, ka priekš mums tiek taisīts šovs reizēm, bet mums nevajag to šovu.

Tā vietā VID gribot, lai uzņēmumi atskārst, ka kaut vai pakāpeniski, bet no nodokļu nemaksāšanas ir jāatsakās. Pagaidām gan viss liecina, ka bez nemitīgas skatīšanās uz pirkstiem tas nenotiks. Divās trešdaļās pārbaudīto restorānu pieaudzis oficiāli reģistrētais apgrozījums, un apmēram pusē no tiem pieaugums bijis pat virs 50%. It īpaši strauji audzis skaidrā naudā veikto darījumu skaits.

Sandra Kārkliņa-Ādmine
VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore

Tas nozīmē to, ka ar mūsu klātbūtni šie uzņēmumi ir spiesti reģistrēt visus darījumus savos kases aparātos un kases sistēmās.

VID pagaidām ievēro principu, – “konsultē pirms sodi”. Tādēļ lietas uzsāktas tikai pret restorāniem, kuros konstatēti tiešām nopietni pārkāpumi, piemēram, kuri pieķerti pie rokas aplokšņu algu izmaksā. Tomēr Latvijas viesnīcu un restorānu asociācijā nepiekrīt, ka nelegālā nodarbinātība restorānos būtu īpaši liela problēma.

Santa Graikste
Latvijas viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore

Es nelietotu vārdu “ļoti izplatīta” un šobrīd nevaram runāt par daudzskaitliskiem uzņēmumiem. Varbūt tas ir arī vairāk arī etniskajos restorānos, bet tā nav ļoti izplatīta problēma.

Asociācijā lielas cerības liek uz darba grupu, kuru rudenī veidos kopā ar VID un Finanšu ministriju. Tajā varētu rasties priekšlikumi likuma izmaiņām, piemēram, par samazinātu Pievienotās vērtības nodokli (PVN) restorāniem, vai arī patentmaksu par galdiņu līdzīgu kā šobrīd maksā taksometri. Tas varētu motivēt uzņēmumus beidzot “iznākt no ēnām.”

Santa Graikste
Latvijas viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore

Tā ir starptautiska prakse. Vairāk kā desmit Eiropas valstīs jau šobrīd ir samazinātā PVN likme, galvenais ir šī te sociālā funkcija.

Viņa norāda, ka augsto cenu dēļ lielākoties restorānus izmanto ārvalstu tūristi, un tā nav laba prakse, jo pamatā klientiem būtu jābūt vietējiem.

TOP komentāri

 • Tobis
  +2 +1 -1

  Tobis

  Vakar Tokyo Sushi laikam bija pārbaude, jo redzēju cilvēkus stundām rakstam un skaitam papīrus...
  Kapēc zinu ka stundām? Tapēc ka visos restorānos uzreiz brīdināja ka sushi jāgaida VISMAZ 1,5h un pat redzot brīvus galdiņus teica ka vietu nav!
  Jā, bija neērti ka jāgaida un nepatīkami jo man sushi garšo....
  Bet tā IR pareizi!!! Nodokļi ir jāmaksā, ticu ka tā ir mūsu nākotne!
 • Ilze Smilga
  0 0 0

  Ilze Smilga

  Nu,lūk ja visi maksās nodokļus, tad patiešām tikai minimālās algas sanāks.Tātad,ja VID brīdina,ka Jūs saņemat minimālo algu,tas nozīmēs,ka Jūsu darba devējs strādā godīgi.Protams tikai līdz bankrotam.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl