VID pirmo reizi konfiscē kriptovalūtu

6 komentāri

Valsts ieņēmumu dienests (VID) atradis veidu, kā konfiscēt noziedzīgos nolūkos izmantotu kriptovalūta, vēsta TV3 raidījums “900 sekundes”.

Iepriekš jau vēstīts, oktobra sākumā Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa lēma, ka kāds paveiktais noziegums liek konfiscēt noziedzīgi iegūtu kriptovalūtu. Tomēr tobrīd nebija skaidrības, kā to izdarīt. 

Šobrīd VID risinājumu ir atradis, un noziedzīgos nolūkos izmantotā kriptovalūta šajā reizē ir konfiscēta.

Pagājušā gada oktobra sākumā kādas ar kriptovalūtu saistītas krimināllietas ietvaros Pārdaugavas tiesa Rīgā lēma, ka noziedznieku savstarpējo norēķinu veikšanai izmantoto “Bitcoin” kriptovalūtu ir jākonfiscē par labu valstij, skaidro lietas prokurore.

“Pierādījumu kopums deva pietiekamu pamatu secināt, ka šī kriptovalūta ir iegūta noziedzīgā ceļā un saistīta ar noziedzīgu nodarījumu,” norāda Rīgas pilsētas Kurzemes rajona prokuratūras prokurore Inese Linberga.

Sākotnēji VID darbinieki bija nerunīgi un nekomentēja minēto gadījumu. To var saprast, jo līdz šim viņi nebija nodarbojušies ar kriptovalūtas konfiscēšanu.

Tagad, kad jau pagājuši vairāki mēneši, kā apgalvo VID pārstāvis Uldis Rūbežnīks, dienests tiesas doto uzdevumu ir izpildījis. Viss pateicoties tam, ka dienests saņēma pieejas kodu privātajam maciņam.

“Tiesa un procesa virzītājs mums iedeva kriptovalūtas piekļuves datus un bez šiem datiem tālāk darbības ar maciņu nav iespējamas,” saka Rūbežnīks.

Piekļuves dati jeb maciņa atslēga ir būtībā parole, kas ļauj rīkoties ar privāto maciņu, bez paroles pat hakeri kriptovalūtai nepiekļūtu. Lai arī maciņa atslēga var vienlaikus būt vairāku cilvēku rokās, VID neuzskata, ka kriptovalūta no sākotnējā maciņa būtu jāpārliek uz citu maciņu. Šobrīd kriptovalūta atrodas tajā pašā maciņā, VID rīcībā ir tikai piekļuves informācija.

Informācijas tehnoloģiju speciālists Kirils Solovjovs norāda, ka šajā reizē VID amatpersonām ir paveicies, jo viņiem tika iedoti pieejas kodi konkrētajam maciņam. Solovjovs piebilst, – šajā gadījumā ir dīvaini, ka bitkoini tiek glabāti joprojām tajā pašā maciņā, kuram paroli zina arī noziedznieks.

“Tas, kas mani satrauc ir, ka viņu nav pārskaitījuši to naudu, ka viņa stāv tai pašā maciņā. Es nezinu visas detaļas, bet pieņemt, ka šis te noziedznieks nepārskaitīs kaut kur, kamēr VID mēģina pārdot to kriptovalūtu, garantēt nevar,” skaidro “Possible Security” pārstāvis Kirils Solovjovs.

Tikmēr VID pārstāvis norāda: “Mums ir pārliecība, ka neviens cits, izņemot valsts iestādes, šo maciņu nelieto.” Vienlaikus VID pārstāvis atzīst, ka par turpmākajām kriptovalūtu konfiscēšanas gadījumiem pārliecības nav. Jo ne vienmēr izdosies iegūt pieejas kodus.

“Varētu būt gadījumi, kad mēs varēsim konfiscēt, varētu būt, kad nevarēsim to tehniski izdarīt,” bilst Rūbežnīks.

Ņemot vērā, ka VID “Bitcoin” neuzskata par valūtu, bet gan par mantu, tad pašlaik ikviens uzņēmums var pieteikties un nopirkt konfiscēto maciņu ar 0,0222 bitkoiniem. Tiem gan jau vērtība kritusies no sākotnējiem 200 eiro uz 186 eiro.

6 komentāri