VID pieķer ekskluzīvo auto PVN shēmotājus, valstij zaudējumi 2,8 miljoni

Pievienot komentāru
VID pieķer ekskluzīvo auto PVN shēmotājus, valstij zaudējumi 2,8 miljoni
Proche, BWM, Mercedess, Lexus, kas tika iegādāti Vācijā un atgādāti uz Latviju, tika realizēti tālāk, juridiskām, fiziskām personām, nenomaksājot PVN (Foto: LETA/REUTERS)

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policija noķērusi krāpniekus, kas tirgojuši luksusa auto un sadzīves tehniku, izvairoties no nodokļu maksājumiem. Krāpnieku vārdus likumsargi neatklāj, bet norāda, ka valstij nodarītie zaudējumi ir lieli – 2,8 miljoni eiro.

Vai nodokļu nemaksātāji sēdēs aiz restēm, vēl gan nav zināms. VID atzīst, – shēmotāji parasti tiesā tiek cauri sveikā un pēdējos 10 gados cietumā nonākuši tikai daži krāpnieki.

VID secina, ka vismaz triju personu grupa gatavoja nepatiesa satura dokumentus par faktiski nenotikušiem, ar PVN apliekamiem darījumiem un iekļāva šos darījumus deklarācijās, ko iesniedza VID nodokļa atmaksai. Tas, savukārt, viņiem ļāvis piedāvāt saviem klientiem iegādāties sadzīves tehniku un luksusa klases automašīnas par cenu, kas bija būtiski zemāka nekā tirgus cena.

Proche, BWM, Mercedess, Lexus, kas tika iegādāti Vācijā. Atgādāja uz Latviju, realizēja tālāk, juridiskām, fiziskām personām, nenomaksājot PVN, un tādā veidā paliekot parādā valstij. Darbojās pietiekami ilgi. Pamatbizness vienam no trijotnes ir sadzīves tehnikas tirdzniecība,” atklāj VID Finanšu policijas priekšnieks Edijs Ceipe.

Tā notikusi arī legālā veidā, un veikals turpina darboties. Kas šis ir par uzņēmumu, likumsargi neatklāj. Noziedznieki radīja vairāk nekā 30 fiktīvu uzņēmumu ķēdes. Daļa no pircējiem esot labticīgi, daļa varētu būt shēmas dalībnieki. Mašīnas ir apzinātas, bet ne konfiscētas, un atrodas pie pašreizējiem saimniekiem. Firmas tika radītas viena pēc otra, nauda ceļoja no konta uz kontu, firmas ar nodokļu parādiem likvidēja, lai traucētu likumsargiem izsekot naudas ceļam.  Fiktīvo firmu vadībā – zemākie sabiedrības slāņi. ”Bezpajumtnieki, personas, kas vēlas ātri nopelnīt, tūlīt, tagad. Klasika. Nekas jauns netika izdomāts,” par noziedzīgo shēmu stāsta Ceipe.

VID ar nožēlu atzīst, ka Latvijas sabiedrības tolerance pret ekonomiskiem noziegumiem ir ļoti augsta. Valsts apzagšanā iesaistītajiem ir labi advokāti, un sodi ir ļoti maigi.

Edijs Ceipe

Edijs Ceipe
VID Finanšu policijas priekšnieks

Desmit gadu griezumā ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi reāli cietumsodi. Bet ir ar vidējo termiņu, gads un trīs mēneši. Ir bijuši. Bet ne pārāk daudz.

Tādēļ nav nekāds brīnums, ka PVN karuseļos bieži figurē likumsargiem labi zināmas sejas, un no ienesīgās noziedzības takas labprātīgi pazūd vien retais krāpnieks.

Lasi vēl