VID pētījums: Latvijā joprojām zeļ un plaukst algu izmaksāšana aploksnē

6 komentāri

Valsts ieņēmuma dienests (VID) izskaitļojis, ka katrs ceturtais darba ņēmējs Latvijā daļu ienākumu saņem aploksnē. Un pērn šādā nelegālā veidā kopumā atlīdzībās izmaksāts nepilns miljards eiro.

Nodokļu iekasētāji apgalvo, ka zina uzņēmumus, kuri tā rīkojas, taču ne vienmēr izdodas tos sodīt. Parasti tāpēc, ka aplokšņu algu saņēmēji nevēlas ar likumsargiem sadarboties.

Kā liecina VID pētījums, nelegālais aplokšņu algu tirgus Latvijā joprojām zeļ un plaukst. Katrs ceturtais jeb aptuveni 200 000 nodarbināto pērn saņēma daļu algas aploksnē. Parasti konvertā izmaksāta trešā daļa ienākumu. Pētījuma autori arī izveidojuši vidēja aplokšņu algas saņēmēja profilu.

Viņu profils ir tāds diezgan drūms un skumīgs. Pārsvarā tie ir cilvēki, kas tuvojas pensijas vecumam. Tie ir cilvēki, kas strādā mazkvalificētu darbu. Viņi ir diskriminēti darba tirgū un spiesti pieņemt uzspiestus noteikumus no darba devēja, kas ir nožēlojami.

Visvairāk aplokšņu algas saņem šķirti pusmūža vīrieši, no kā VID izdara secinājumu, ka negodīgi uzņēmēji labprāt palīdz alimentu nemaksātājiem.

Kopumā aplokšņu algās pērn izmaksāti 940 miljoni eiro jeb ap 5000 eiro uz vienu strādājošo. Zaudētājs ir ne tikai valsts budžets, kas nodokļos nesaņēma pusmiljardu eiro, galvenokārt sociālajās iemaksās, un bet paši darba ņēmēji. Viņus sagaida vecumdienas ar ļoti mazu pensiju, ļoti mazi pabalsti tad, kad viņi būs vajadzīgi un viņus varētu sagaidīt VID vēstule ar aicinājumu apdomāt, vai ir jāpiekrīt darba devēja piedāvājumam un vai nevēlies, lai algas visi nodokļi tiek samaksāti.

Savukārt darba devējus, šo shēmu veidotājus, pēc VID ģenerāldirektores vietnieces Daces Pelēkās teiktā, sagaida vispirms administratīvie sodi, bet tad kriminālatbildība. VID ierēdne uzteica uzņēmējus, kam pietiek ar VID zvanu, lai aplokšņu algas izmaksu pārtrauktu, bet ļoti asi kritizēja tos, kas publiski sūdzas, kad VID ar savām pārbaudēm viņus dzenot bankrotā.

Pēlēkā arī uzsvēra, ka VID ir visai viegli noskaidrot, kuros uzņēmumos darbiniekiem tiek maksāts “zem letes”. Taču joprojām bieži ir problēmas savākt pierādījumus, jo darbinieki baidās vai negrib sadarboties. Tāpat VID uzsver, ka izvairīšanās no nodokļu nomaksas uz darbinieku garantiju rēķina notiek arī mikrouzņēmumos, lai arī tiem nodokļu sloga ziņā izrādīta īpaša labvēlība.

TOP komentāri

 • Pūcīte
  +1 +1 0

  Pūcīte

  Labdien,visi zivju zvejotāji un pārstrādātāji maksā aploksnēs.Pasakiet kurš kaptienis iet jūrā par 500 eiro? Neviens.Pāris tūkstoši aploksnēs.Ja negribi tā tad staigā.
 • Irēna Zeile
 • s
  0 0 0

  s

  Pētījumos tērētos resursus labāk izlietot, atgūstot nenomaksātos nodokļu miljonus, jo nekorekti atzīties, ka firma vairs nav,nevar pieprasīt-cilvēki bosi taču ir, tikai jaunā firmā rullē uz priekšu.VID darb inieki varētu vairāk sadarboties ar Uzņēmumu reģistru, lai redz, cik firmas pieder vienam bomzim un cik to ir vienā adresē.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl