VID nodod kriminālvajāšanai četras personas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielos apmēros

0 Komentāru
VID nodod kriminālvajāšanai četras personas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielos apmēros
ĢIRTS OZOLIŅŠ/F64

Valsts ieņēmumu dienests (VID) nodevis kriminālvajāšanai četras personas par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielos apmēros, informēja dienestā.

Veicot pirmstiesas izmeklēšanu, tika noskaidrots, ka organizēta personu grupa 2018.-2019.gadā organizēja un veica izvairīšanos no nodokļu nomaksas vairāk nekā 145 000 eiro apmērā un šo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Shēmas “klients” (uzņēmums) savos grāmatvedības dokumentos uzrādīja un pievienotās vērtības nodokļa deklarācijās iekļāva faktiski nenotikušus iegādes darījumus, tādejādi izvairoties no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas lielos apmēros.

Lai slēptu noziedzīgo nodarījumu ar mērķi veikt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, tika veikti pārskaitījumi par faktiski nenotikušiem darījumiem, radot šķietamību, ka tiek veikti norēķini starp darījumos iesaistītām pusēm. Noziedzīgā shēma tika realizēta pārtikas produktu vairumtirdzniecībā.

Kriminālprocesa ietvaros uzsākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai. Mantisko jautājumu nodrošināšanai arestēti iesaistīto uzņēmumu finanšu līdzekļi norēķinu kontos aptuveni 48 000 eiro apmērā, kuri sākotnēji tika iesaldēti, pamatojoties uz Finanšu izlūkošanas dienesta izdotajiem rīkojumiem. Izmeklēšanas laikā arī tika noskaidrota un arestēta prezumēta manta – uz iesaistītās personas radinieka vārda reģistrētais nekustamais īpašums ar aptuveno tirgus vērtību 140 000 eiro.

Kriminālprocess 2021.gada februārī nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai pēc noziedzīga nodarījuma pazīmēm, kas paredzētas Krimināllikuma 218.panta trešajā daļā par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un Krimināllikuma 195.panta trešajā daļā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā. Kriminālvajāšanu lūgts uzsākt pret četrām personām.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 19.pantu neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

0 Komentāru