VID ierēdne “noliek pie vietas” uzņēmējus, kuri čīkst par VID pārbaudēm, bet maksā algas aploksnēs

14 komentāri
VID ierēdne “noliek pie vietas” uzņēmējus, kuri čīkst par VID pārbaudēm, bet maksā algas aploksnēs
Ieva Čīka / LETA

Ļoti asu atbildi uzņēmējiem, kuri sūdzas par Valsts ieņēmuma dienesta pārbaudēm, tajā pašā laikā rupji pārkāpj likumu un nerūpējas par savu darbinieku sociālajām garantijām, maksājot aplokšņu algas, veltījusi otra augstākā VID amatpersona, iestādes ģenerāldirektores vietniece Dace Pelēkā.

Prezentējot pētījumu par “ēnu ekonomiku”, Pelēkā uzsvēra, ka VID ir visas iespējas noskaidrot, kuri uzņēmumi piekopj pretlikumīgo algu maksāšanas praksi. Šie uzņēmumi par to tiek rakstveidā un mutvārdos brīdināti, taču daļa izvēlas konfrontāciju un VID publisku nomelnošanu. Tiek apgalvots, ka nodokļu iekasētāji  uzņēmējus “dzen bankrotā”. Uzrunājot šos uzņēmējus, VID amatpersona viņiem veltīja skarbus vārdus.

Dace Pelēkā
VID ģenerāldirektores vietniece

Var, protams, publiskajā telpā apgalvot, ka brīdī, kad VID aizgājis pie uzņēmuma un vēro viņa saimniecisko darbību, ka uzņēmējs jūtas tā, it kā VID izēstu šī uzņēmēja ledusskapi. Savukārt es varu teikt, ka es tajā mirklī jūtos tā, it kā aiz viņu ledusskapja durvīm ir noslēgts mana vecāku pensiju paaugstinājums. Runas par bankrotu ir nekas cits kā populisms.

VID amatpersona akcentēja, ka aplokšņu algu maksātājiem, kuri neatsauksies uz VID brīdinājumiem un turpinās nelegālo praksi, jārēķinās ne tikai ar administratīvo, bet arī ar kriminālo atbildību. Savukārt darbiniekus, kuri piekrīt saņemt daļu ienākumu aploksnēs, Pelēkā ieteica apzināties konsekvences.

Dace Pelēkā
VID ģenerāldirektores vietniece

Aplokšņu algas saņēmēju sagaida vecumdienas ar ļoti mazu pensiju, viņu sagaida ļoti mazi pabalsti tad, kad tie būs vajadzīgi. Viņu varētu sagaidīt VID vai sociālās apdrošināšanas aģentūras vēstule ar aicinājumu apdomāt, vai ir jāpiekrīt darba devēja piedāvājumam nemaksāt visus algas nodokļus.

Šodien VID prezentēja pētījumu, kas atklāj, ka aplokšņu algu izmaksa Latvijā “zeļ un plaukst”. Daļu no saviem ienākumiem konvertā saņem katrs ceturtais darba ņēmējs.  Kopumā pērn šādi “zem letes” izmaksāti 940 miljoni eiro jeb ap 4700 eiro uz vienu strādājošo.

14 komentāri