Vēzis – nejaušība vai dažādu ārējo faktoru izraisīta slimība?

1 komentārs
Vēzis – nejaušība vai dažādu ārējo faktoru izraisīta slimība?
FOTO: SCANPIX

Vēzis ir slimība, kurai raksturīga šūnu grupas nekontrolējama dalīšanās un augšana, tādējādi apdraudot apkārtējos audus. Ne visi audzēji ir vēži, pastāv labdabīgi audzēji, kas nevar izplatīties uz citām ķermeņa daļām. Ir zināmi vairāk nekā 100 dažādi vēži, kas ietekmē cilvēkus.

Vairākkārt izskanējušas versijas, ka vēzi lielākoties izraisa smēķēšana, tomēr pētījumi ir pierādījuši, ka tabakas lietošana ir iemesls apmēram 22% vēža izraisītu nāves gadījumu.

Vēl 10% ir saistīti ar aptaukošanos, sliktu uzturu, fizisko aktivitāšu trūkumu, alkohola lietošanu. Pie citiem faktoriem pieskaitāmas dažādas noteiktas infekcijas, saskare ar jonizējošo starojumu un vides piesārņotājiem.

Apmēram 5—10% vēža gadījumu ir saistīti ar ģenētisku defektu, kas mantots no vecākiem.

Jaunākajā ASV zinātnieku pētījumā noskaidrots, ka saslimšana ar vēzi ir nejaušība nevis dažādu apkārtējo faktoru izraisīta slimība. Pētījumā pierādīts, ka divās trešdaļās gadījumu, saslimšana ar nāvējošo slimību nav bijusi smēķēšanas, alkohola lietošanas, vai nepareiza dzīvesveida rezultāts.

Tomēr tas nenozīmē, ka cilvēks drīkst darīt visas iepriekš minētās lietas, un uzskatīt, ka tas nav kaitīgi. Pārējā trešdaļa saslimšanu gadījumu tomēr ir bijuši tieši smēķēšanas, alkohola, un citu nelabvēlīgo faktoru rezultāts.

Toksīni no cigarešu dūmi galvenokārt ir plaušu vēža izraisītāji.

Nepareiza ēšana, vai pārmērīga alkohola lietošana  izraisa ne tikai izraisa kuņģa vēzi, bet arī smadzeņu audzējus.

ASV zinātnieku pētījums ir pierādījis, ka cilvēkiem, kuriem ģimenē, rados, kādam ir bijis vēzis visbiežāk ir iespēja saslimt ar resnās zarnas vēzi.

Latvijā ļaundabīgie audzēji ir otrs biežākais nāves cēlonis pēc sirds un asinsvadu slimībām. Populārākie vēži vīriešiem ir plaušu vēzis, prostatas vēzis, taisnās zarnas vēzis un kuņģa vēzis un sievietēm — krūts vēzis, resnās un taisnās zarnas vēzis, plaušu vēzis un dzemdes kakla vēzis.

1 komentārs