Veterinārārsti brīdina par bīstamām sekām suņu atstāšanai automašīnā karstajā laikā

0 Komentāru

“Neizcep savu suni!” – ar šādu saukli veterinārārsti vēršas pie suņu saimniekiem, kuri vasarā atstāj savus četrkājainos draugus automašīnā, jo pat 15 minūtes spēkratā mīlulim var būt izšķirošas un sekas neprognozējamas, vēsta “900 sekundes”.

Annas mīlulis Kims ir laimīgs – viņa pūkaina spalva nesen palika suņu frizētavā, un tagad viņš var baudīt vasaru. Bet neatkarīgi no īsas spalviņas Anna nekad neatstāj Kimu vasarā automašīnā, bet, pēc viņas novērojumiem, ne visi saimnieki dara tāpat.

Kima saimniece Anna

“Ir cilvēki, kuri atstāj savus suņus mašīnā saules pusē, bet paši kafejnīcā uz terases sēž un priecājas par dzīvi. Un kas tad sanāk? Suņi cieš no tā, ir tādi, kas arī saules dūrienu dabū.”

Arī labradora Gerdas saimniece Jeļizaveta, pat staigājot šajās dienās, ārā ņem līdzi bļodu ar ūdeni.

“Suņi pārkarst mašīnā! Pat saules dūrienu var dabūt… Cilvēkam taču karsti sēdēt mašīnā vasarā, bet kā jūtas suns ar savu kažoku?” retoriski vaicā Gerdas saimniece Jeļizaveta.

Ja ārā ir +20 grādu, mašīna, stāvot saulē, 10 minūšu laikā uzkarst līdz 30 grādiem.

Stāvošā automašīnā, pat ja tā ir novietota koka paēnā, karstā dienā izveidojas siltumnīcas efekts. Arī nedaudz pavērti logi situāciju neuzlabo.

Siltajās vasaras dienās ļoti bieži atved pārkarsušos suņus, stāsta veterinārārsts Mikus Jakobsons. Pārkaršana skar asinsvadu sistēmu un ne tikai.

Diennakts veterinārās klīnikas “Kavet” veterinārais ārsts Mikus Jakobsons

“Organisms zaudē šķidrumu, sabiezinās asinis, ir trombu risks, no tā attiecīgi seko dažādi bojājumi aknām, nierēm, smadzenēm… Ja ar bojātām nierēm vai aknām dzīvot var, tad ar bojātām smadzenēm dzīvot ir nereāli…  Bojājumi var būt ļoti smagi un pat letāli. Nav tā, ka jānosēž stundām. Reizēm tas var būt 15-20 minūtes.”

Īpaši uzmanīgiem svelmainās dienās jābūt plakanpurna suņu – buldogu, mopšu, pekiniešu un bokseru – saimniekiem, jo deguna uzbūves īpatnību dēļ tiem pārkaršanas risks ir lielāks. Jāsargā arī garspalvaini un melni suņi. Turklāt runa nav tikai par automašīnu. Ja istaba, kur parasti uzturas suns vai kaķis, ir saules pusē, vienus pašus viņus labāk neatstāt. Jāatrod tāda vieta, kur ir ēna.

0 Komentāru