Vetārsti un glābēji brīdina: pusatvērtos logos mēdz iesprūst kaķi

1 komentārs

Ik nedēļu, jo īpaši vasarā, veterinārajās klīnikās nonāk kaķi, kas iesprūduši pusatvērtos logos. Pie šiem dzīvniekiem nereti steidzas palīgā arī glābēji.

Traumas, kādas kaķi gūst, iesprūstot logos, kurus viņu saimnieki uzliek vēdināšanas režīmā, ir diezgan smagas, stāsta veterinārārsts Mikus Jakobsons. Klīnikās ik nedēļu nonāk vairāki šādi savainoti mājdzīvnieki. Sākot no kāju lūzumiem, gūžas mežģījumiem un beidzot pat ar letāliem gadījumiem.

“Kad saimnieki atbrauc mājās, karājas…, un dzīvnieks ir miris. Bet visbiežāk tie ir diezgan smagi nervu bojājumi kājai. Jo visbiežāk ieķeras viena kāja, bet var pat lauzt mugurkaulu šādā veidā un [gūt] iekšējo orgānu traumas,” stāsta diennakts veterinārās klīnikas ”Kavet” veterinārais ārsts Mikus Jakobsons.

Kādi iemesli, kāpēc minkas šādi rīkojas, precīzi pateikt nevar, dakteris stāsta. Visticamāk, vēlas tikt ārā. Šonedēļ klīnikā ”Kavet” bijuši jau vairāki šādu negadījumu upuri. Vienā no šādām reizēm kaķi izglābuši kaimiņi.

“Logā ieķeries, tieši tā. Nav zināms, cik ilgi tur bija, saimnieki paši bija prom. Ja nemaldos, kaimiņi bija reaģējuši. Tur diezgan smags nervu bojājums, bet izskatās cerīgi, ka kāju saglabās,” bilst veterinārārsts.

Vislielākās traumas kaķiem rodas panikas dēļ. Iestrēgstot pusatvērtā logā, dzīvnieks sāpju un stresa dēļ kļūst neadekvāts. Atbrīvojot viņu, nevajag to darīt ar kailām rokām, bet labāk izmantot kaut vai dvieli.

Glābējiem arī diezgan bieži nākas palīdzēt nelaimē nonākušiem kaķiem. Un viņi uz šādiem izsaukumiem nedodas kailām rokām, – līdzi tiek ņemti cimdi, kas palīdz izglābt dzīvnieku.

“Ir bijušas tādas situācijas, ka mēs aizbraucam, un saimnieks ir saskrāpēts, nevar saprast, kas īsti ir noticis. Tās asinis ir pa visu istabu, bet kaķis nemaz nav cietis, bet saimnieks tā saskrāpēts, kad jāsniedz medicīniskā palīdzība tieši viņam. Nevis kaķim,” stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Rīgas reģionālās pārvaldes 3. daļas komandieris Krišjānis Mincenbergs.

Glābšanas dienests kopumā saņem ap 800 izsaukumu, kad palīdzība ir nepieciešama dzīvniekiem, kuri nonākuši nelaimē. Šogad tādu bijis 360, un daļa no tiem ir kaķi, kuri iestrēguši pusatvērtos logos. Jūnijā bijuši seši šādi izsaukumi. Tāpēc eksperti iesaka logiem uzlikt īpašas aizsardzības sistēmas, lai kaķi nevarētu pat mēģināt kāpt uz logiem, kas atvērti vēdināšanas režīmā.