Vēsturisks kultūras piemineklis iestrēdzis tēlnieka darbnīcā

0 Komentāru

Atradusies Matīsa ielas 21. nama fasādi Rīgā rotājusī statuja, valsts nozīmes kultūras piemineklis jeb vīrs ar kannām vai, kā to dažkārt to dēvē, vīna lējējs, par kura pazušanu iepriekš bija bažas, vēsta “900 sekundes”.

“Vīrs ar kannām” no ēkas jumta tika nocelts 2019. gadā. Meistari apgalvo, ka teju brīnums, ka vīna lējējs pats nenogāzās līdz tam brīdim.

Bijušo vīna pagraba ēku Rīgā, Matīsa ielā 21, figūra “Vīrs ar kannām” rotāja vairāk nekā gadsimtu. Ņemot vērā laika zobu, skulptūru bija jānogādā atjaunošanas darbiem.

Tēlnieka Edvīna Krūmiņa darbnīcā “Vīrs ar kannām” glabājas jau kopš figūras nomontēšanas no ēkas Matīsa ielā. Figūra bijusi visai bēdīgā stāvoklī.

“Tā lielākā problēma, visticamāk, bija tā, ka tai bija iekšējais karkass, no tās kājas gāja tajā postamentā, un, tā kā tā ir betona figūra, tur mitrums bija ticis klāt, iekšā metāls sāka korodēt un saplēsa to. Tad tas plēsa kopā, un brīnījāmies, kā tā nebija nokritusi lejā,” tēlnieks Edvīns Krūmiņš.

Restaurācijas pasūtītājs un Matīsa ielas 21. nama saimnieks esot kāds kungs no Pēterburgas. Tēlniekam Edvīnam Krūmiņam deva sešus mēnešus skulptūras restaurācijai.

“Pamats bija uz četrām daļām, četri gabali. Krūzītes atsevišķi, aizmugurējās kājas nebija, tā jau bija pazudusi, šīs rokas arī nebija, bija tāds sadalījies viss, tad to te salika kopā,” stāsta tēlnieks.

Pilsētā jau sāka klīst runas, ka “Vīrs ar kannām” ir paklusām aizvests nezināmā virzienā un, iespējams, rotā kāda bagātnieka dārzu. Patiesībā “Vīrs ar kannām” ir rūpīgi atjaunots un jau trešo gadu glabājas tēlnieka darbnīcā. Problēma ir, ka tēlnieks netiek vaļā no “Vīra ar kannām”.

“Tur ir pasūtītājs, pasūtītājam kaut kādi pārstāvji, nu viņi varbūt nesaprata, kā tas…, un tā mēs divi vientulībā vadām Covid-19 šeit,” spriež meistars.

Vīru ar kannām meistars ir atjaunojis jau pirms ilgāka laika, taču, kad tas atgriezīsies iepriekšējā vietā, joprojām nav zināms. Tas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Uz ēkas Matīsa ielā 21. slavenā Rīgas tēlnieka Augusta Franca Folca radītais “Vīrs ar kannām” atradās kopš 1904. gada, tātad 115 gadu.

0 Komentāru