Vēsturisks atklājums – kāds iedzīvotājs Ventas krastā atradis senos austrumu dārgumus

0 Komentāru
Vēsturisks atklājums – kāds iedzīvotājs Ventas krastā atradis senos austrumu dārgumus
Kaspars Krafts / f64

45 sudraba gabali – tieši tik daudz senu austrumu dārgumu šoruden atrada kāds Skrundas apkārtnes iedzīvotājs. Tagad uz neilgu laiku arābu sudraba dirhēmi ir izlikti apskatei Kuldīgas novada muzejā. Pēc ekspozīcijas beigām senos sudraba gabalus paredzēts nodot pamatīgākai izpētei un saglabāšanas apstrādei.

Senos arābu 25 veselus dirhēmus un 20 daļējus Ventas tuvumā atrada kāds Skrundas apkārtnes lauksaimnieks, kurš pats vēlējās palikt anonīms. Sudraba dārgumus atradējs atdeva Kuldīgas novada muzejam, kur dirhēmi tagad ir izlikti apskatei. Muzeja pārstāvji devās apskatīt lauku pie Ventas, kur senais depozīts jeb noguldījums tika atrasts.

“Lauks ir bijis kultivēts un jau ar tehniku depozīts bija izcelts ne vien ārā no zemes virspusē, bet arī pārvietots aptuveni 10 x 20 metru plašā laukumā,” stāsta Kuldīgas novada muzeja vadošā pētniece Inna Rozentāle.

Dirhēma atraduma vietā pabija arī valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvis Jānis Asaris – viņš norāda, ka Latvijā dirhēmi ir atrasti 24 vietās, tostarp Grobiņas apkārtnē un Daugavas lejtecē. “Tas interesantākais, ka šis ir pirmais atradums pie Ventas, bet noteikti ne pēdējais,” saka Asaris.

Taču sākotnējā atrašanas vietas apskatē nekas jauns nav atrasts. Dirhēmu atrašanas laukā apmetnes vai dzīvojamā nama paliekas netika atrastas. Iespējams, militāra konflikta rezultātā tie tur ir norakti.

Latvijā kopumā ir atrasti aptuveni 2000 dirhēmu, mūsu valstī tie sākot 9. gadsimta vidu ir nonākuši kopā ar skandināvu vikingiem no Rietumiem. Kuldīgas novada muzejā dirhēmi ir izlikti apskatei līdz 20. novembrim. Tālāk tie tiks nogādāti  uz restaurāciju un tiks veikta arī dirhēmu zinātniskā izpēte.

Jāpiebilst, ka sudraba dirhēmus izmantoja gan kā monētas, gan arī uz svara. Tāpēc ir veseli un ir pārgriezti vai pārlauzti sudraba gabali. Pēc restaurācijas un izpētes šie dirhēmi būs apskatāmi Kuldīgas novada muzejā.

0 Komentāru