Vēstures muzejs saņem lielāko ziedojumu tā vēsturē! Par to parūpējies trimdas latvietis Gaidis Graudiņš

0 Komentāru
Vēstures muzejs saņem lielāko ziedojumu tā vēsturē! Par to parūpējies trimdas latvietis Gaidis Graudiņš

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs saņēmis lielāko ziedojumu tā vēsturē – 200 000 eiro. Ziedotājs ir latviešu kultūras mecenāts un kolekcionārs Gaidis Graudiņš. Lai arī, būdams pusaudzis, nonācis trimdā Vācijā, sirdī vienmēr paturējis tēvzemi Latviju. Visu mūžu Graudiņš bijis aizrautīgs kolekcionārs, krājot relikvijas par starpkara periodu Latvijā. Tieši pateicoties viņa bagātīgajai kolekcijai un iepriekšējiem ziedojumiem jaunu elpu izdevies iedvest Dauderiem, kādreizējai Kārļa Ulmaņa rezidencei Sarkandaugavā. Arī šis vērienīgais ziedojums tiks ieguldīts Dauderu attīstībā.

Gaidis Graudiņš dzimis 1926.gadā. Sākoties Otrajam pasaules karam, jauno leģionāru aizsauca uz Vāciju. un tur arī aizritēja viņa dzīve. Trimdas latvietis piecdesmito gadu beigās sāka veidot vēsturisku liecību kolekciju par starpkaru Latviju. Tūkstošiem latviešu, kas devās bēgļu gaitās, ceļasomās bija pamanījušies ielikt kādu tēviju simbolizējošu relikviju. Dažas lietas Graudiņš dabūja par brīvu, citas iemainīja vai pirka.

Kolekcijai paplašinoties, Graudiņš Vācijā atklāja pirmo Latviešu muzeju, pēc kāda laika – otro. Taču, kad Latvijai kļuva brīva, Graudiņš bija pārliecināts, ka muzeja īstās mājas ir tēvzemē. Tā kā Kārlis Ulmanis trimdas gados Graudiņam bija teju vai etalons, viņš apņēmās atjaunot bijušā prezidenta vasaras rezidenci – Dauderus un šeit ierīkot muzeju.

Gaida Graudiņa kolekcijā ir ap septiņtūkstoš priekšmetu – dziesmu svētku nozīmes, medaļas, pulksteņi, stikla un porcelāna trauki, sudraba priekšmeti, kā arī Latvijas armijas ordeņi un goda zīmes.

Graudiņa aizraušanos ar kolekcionēšanu atbalstījuši arī sieva un dēls. Vairāk nekā 30 gadus latvietis strādājis NATO armijas daļā par ierēdni. Darbs bijis labi atalgots, sagādājis prieku un kas svarīgi – atlicis laiks arī vaļaspriekam.

Mecenāta mīļākais kolekcijas priekšmets ir 1940.gadā darināta sudraba sakta, par godu dziesmu svētkiem Latgalē. Īpašs stāsts ir par to, kā Graudiņš tika pie Vilhelma Purvīša gleznas. Skatoties vācu kultūras raidījumu ”Rets un dārgs”, ekrānā pamanījis šo latviešu mākslinieka darbu. Sazinājies ar televīziju, taču izrādījies, ka tas bijis atkārtojums un viens no Purvīša retumiem vairs nav Vācijā.

Ik pa laikam turīgi kolekcionāri no Graudiņa vēlas ko atpirkt, taču sirmais kungs retoriski atbild– kāds no tā būs labums citiem latviešiem? Arī 90 gadu vecumā Graudiņš joprojām turpina kolekciju papildināt.

Nupat Graudiņš Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderi nodaļai uzdāvinājis 200 tūkstošus eiro. Tas ir lielākais ziedojumu muzeja vēsturē.

Pats Graudiņš lietišķi nosaka, ka darot to, uz ko sirds aicina, ne vienmēr svarīga ir samaksa. Atalgojums var izpausties priekā, cieņā un lepnumā par paša paveikto.

Video

0 Komentāru