Komentāri

Līdz ar rudens sākumu atgriežas ne vien pirmās iesnas, bet arī veselības aprūpes hroniskā slimība – šis ir laiks, kad valsts apmaksāto medicīnisko izmeklējumu kvotas beidzas, un, tā kā tas notiek ik gadu, pacientu rindas kļūst garākas. Vai šo kaiti vispār var izārstēt, ja šī diagnoze ir bijusi zināma visiem iepriekšējiem ministriem, bet galā ticis nav neviens? Un – kā rīkoties cilvēkiem, kam izmeklējumi un ārsta padoms vajadzīgs tagad, nevis nākamajā pavasarī vai pēc gada?

66 gadus vecā pensionāre Ilona Solveiga Solovjova jau rīta agrumā ieradusies pie sava ģimenes ārsta pēc receptes zāļu iegādei. Lai ārsts saprastu, kā palīdzēt Ilonai, steidzami nepieciešams apmeklēt gastroenterologu, bet tas šobrīd nav iespējams – rindā jāgaida trīs vai četri mēneši. Jūlijā Ilonai 1. slimnīcā piedāvāja vizīti tikai nākamgad.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Interesējoties Nacionālajā veselības dienestā par rindām citās veselības iestādēs, tur bija pieejami divus mēnešus veci dati. Situācija ar rindām uz izmeklējumiem un konsultācijām pie speciālista ir vienkārši briesmīga, saka Ilona. Šogad situācija ar medicīnas pakalpojumu pieejamību ir pasliktinājusies ne vien lielajās slimnīcās Rīgā, bet arī citos veselības centros, kopainu raksturo Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, kura aicina izskatīt iespēju veidot kopēju kvotu rindu.

Cilvēki esot sākuši aktīvāk pārbaudīt veselību, uz ko iepriekš  aicinājuši arī paši ārsti. Iespējams, tas ir viens no iemesliem, kāpēc tik ātri aptrūcies valsts finansējums ambulatoro pakalpojumu apmaksai. Tikmēr citi eksperti, tostarp gan esošais, gan bijušie veselības ministri, norāda uz ārstu izšķērdīgu rīkošanos ar valsts naudu.

Šogad finansējums valsts apmaksātiem izmeklējumiem un konsultācijām paredzēts lielāks nekā pērn, bet iestāžu skaits, ar kurām noslēgti līgumi – par deviņām mazāks (394). No 500 miljonu eiro veselības budžeta šogad ambulatoriem pakalpojumiem novirzīti 175 miljoni eiro. Pērn bija 176 miljoni eiro, bet tas – patiecoties gada vidū papildu piešķirtajiem 4,6 miljoni eiro. Iepriekšējos gados finansējums bija vēl mazāks. Lielākā valsts finansējuma pīrāga daļa jeb 17% nonāk Stradiņos, kā arī Austrumu slimnīcā (attiecīgi 18 miljoni un 12 miljoni eiro).

Austrumu slimnīcā ne par kādu naudu šobrīd vairs nevar tikt uz magnētisko rezonansi vēdera orgāniem, un kopumā atsevišķiem izmeklējumiem jau jūnijā pieraksts bija aizpildīts līdz gada beigām. Nacionālais veselības dienests katrai iestādei aprēķina kvotas, ņemot vērā to, kāds bijis pieprasījums pēc pakalpojumiem iepriekšējā gadā.

Dienests vadītāja arī uzskata, ka sistēmā pietrūkst naudas, jo pieprasījums pēc pakalpojumiem ir divtik lielāks nekā pieejamais finansējums. Tomēr viņa pieļāva, ka viens no iemesliem kvotu iztērēšanai tik ātri ir tas, ka iestādes rēķinās, ka gada beigās tāpat iegūs papildu naudu. Arī šoreiz būs līdzīgi – veselības ministrs rindu mazināšanai vēl šogad lielajās slimnīcās cer dabūt 6,7 miljonus eiro no Latvijas prezidentūras pāri palikušajiem līdzekļiem. Valdība šo jautājumu varētu skatīt jau otrdien.

Šī gan ir tikai caurumu lāpīšana, rindu un citu problēmu risināšanai sistēmā nepieciešami vēl papildu vismaz 200 miljoni eiro. Nākamajos gados tādas naudas nebūs, tātad ar rindām jārēķinās arī nākamgad. Ministrs gan sola uzlabot pakalpojumu pieejamību, un krata pirkstu ārstniecības iestāžu virzienā – būs jāievēro budžeta disciplīna.

Latvijā veselības jomā finansējums ir trūcis vairāk nekā 20 gadus. Rezultātā pēdējos gados valstī zeļ un plaukst privātā medicīna, paši pacienti no savas kabatas apmaksā teju pusi rēķina un vēl stāv rindās.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl