Veselības nozare slavē Andas Čakšas pirmajā darba mēnesī paveikto

1 komentārs
Veselības nozare slavē Andas Čakšas pirmajā darba mēnesī paveikto
Foto: LETA

Jau mēnesi vadība pār veselības nozari uzticēta jaunajai nozares ministrei Andai Čakšai. Šajā laikā viņa paspējusi atcelt vairākas iepriekšējā ministra Gunta Bēlēviča īstenotās iniciatīvas, tostarp prioritāro rindu ieviešanu slimnīcās. TV3 aptaujātie veselības nozares pārstāvji ar jaunās ministres darbu ir apmierināti. Ieceru un plānu ir daudz, tomēr bažas rada, vai to realizēšanai atradīsies finansējums.

Anda Čakša Veselības ministres amatā tika apstiprināta jūnija vidū, drīz pēc tam, kad skandāla dēļ demisionēja viņas priekštecis – Guntis Belēvičs.

Pārņemt pienākumus Čakšai gan nācās nozarei saspringtā laikā, kad valdībai jāizšķiras – kādu modeli izmantot medicīnas sistēmas finansēšanai. Turklāt, viņai jādomā, vai turpināt vairākas pretrunīgi vērtētas Belēviča reformas.

Vairākas no tām viņa jau atcēlusi. Tostarp, atcelti ierobežojumu personīgai lietošanai iegādātu zāļu saņemšanai pa pastu no trešajām valstīm.

Vēl viens lēmums, kas Čakšas vadībā pieņemts ir prioritāro rindu atcelšana. No 1. jūlija bija spēkā jāstājas Belēviča laika izlolotajai iecerei, ka slimnīcām un citām ārstniecības iestādēm pacienti uz konsultācijām jāpieraksta, priekšroku dodot akūti slimajiem, bērniem un grūtniecēm, pārējos virzot uz rindas beigām. Īsi pēc Jāņiem valdība pēc ministrijas lūguma nolēma šo kārtību atcelt.

Nozarei pats svarīgākais jautājums gan šobrīd ir finansējuma meklēšana reformu veikšanai. Veselības nozares stratēģiskajā padomē šonedēļ tika pausts viennozīmīgs atbalsts modelim, kas neparedz ieviest obligātu privāto veselības apdrošināšanu, tā vietā papildus naudu ņemot no valsts budžeta un pārdalot 1% sociālo iemaksu. Pēc nozares pārstāvju teiktā, šajā ziņā Belēviča Čakšas redzējums ir līdzīgs.

Arī Anda Čakša uzsver, ka savā darbā neko radikāli atšķirīgu no sava priekšgājēja nedara un neplāno darīt. Lai gan mērķi un uzdevumi vieni, veids to sasniegšanai Belēvičam un Čakšai gan atšķiras. Tostarp, ārstu trūkuma risināšanā. Belēvičs pauda pārliecību, ka saņemt valsts apmaksātu rezidentūras vietu ir privilēģija, tikmēr Čakša paziņojusi, ka rezidentūra būtu jānodrošina pilnīgi visiem medicīnas studentiem un vēl šogad radusi iespēju šo vietu skaitu par 30 palielināt.

Foto

Video