Veselības ministrija rosina ierobežot kompensējamo zāļu cenu

7 komentāri
Veselības ministrija rosina ierobežot kompensējamo zāļu cenu
Foto: f64

Latvijā ilgstoši diskutēts par kompensējamo medikamentu dārdzību un nepieejamību. Veselības ministrija tagad nākusi klajā ar jaunu piedāvājumu šo problēmu risināšanai.

Lai mazinātu kompensējamo zāļu cenu un pacientu līdzmaksājumus, iecerēts zāļu kompensācijas sistēmā noteikt pieļaujamo cenu “koridoru” jeb maksimāli pieļaujamās cenu atšķirības līdzvērtīgas efektivitātes zālēm.

Ministrija rosina noteikt pieļaujamo cenu griestus, kas būtu ne vairāk kā 100% virs lētākā medikamenta cenas. Šāds cenu ierobežojums ļaušot saglabāt zāļu izvēles iespējas gadījumā, ja pacientam lētākās zāles nav piemērotas. Tiek pieļauts, ka no kompensējamo zāļu saraksta būs jāizslēdz medikamenti, kuru ražotāji cenu pazemināt atteiksies.

“Lietuvas pieredze, ka ražotāji mazina cenu, domājot par pacientu. Mēs gribētu pieturēties tam labākajam scenārijam, ka viņi cenu samazinātu,” norāda Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Pašlaik aptuveni divsimt medikamentu neatbilst piedāvātā cenu koridora kritērijiem, jo cena līdzvērtīgiem medikamentiem var atšķirties daudzkārtīgi. Starpība reizēm ir pat astoņkārtīga. Ja no zāļu ražotāju puses nebūs lielas pretestības iebildumu, jaunā kārtība stātos spēkā no nākamā gada janvāra.