3 komentāri

Veselības ministrija tai pakļautās iestādes pārsteigusi ar pēkšņiem plāniem mainīt vadītājus. Īpašs satraukums Veselības inspekcijā – tās vadītāja tiks pazemināta amatā, bet viņas vietnieci pārcels darbā uz iestādi, kas neatbilstot viņas kompetencei.

Ievērības cienīgi, ka Veselības ministrija šādu lēmumu pieņēmusi neilgi pēc tam, kad inspekcija bija sūdzējusies Ģenerālprokuratūrā par neskaidriem tēriņiem Bērnu un Stradiņa slimnīcās laikā, kad to vadībā darbojās pašreizējā veselības ministre Anda Čakša. Ministre gan uzstāj, ka starp šo faktu un rotācijām nav saistības.

Aija Mežsarga veselības inspekcijas vadībā stājās pagājušā gada sākumā, kad nozari pārraudzīja Guntis Belēvičs. Un šis laiks iezīmējies ar skarbu inspekcijas vēršanos pret nelikumībām veselības nozarē, gan slimnīcu tēriņos, gan saistībā ar ārstu nolaidību. Inspekcijas darbu atzinīgi novērtējusi arī Veselības ministrija, piemēram, vēl tikai pagājušā gada nogalē Mežsargu prēmējot par labu darbu. Tādēļ liels bija viņas pārsteigums, pirmdienas vakarā saņemot veselības ministres parakstītu vēstuli, kurā norādīts, ka viņai jāpāriet darbā uz Valsts tiesu medicīnas ekspertīžu centra direktora vietnieces amatu, kas faktiski ir pazeminājums.

“Man nav vispār saprotama šī te rotācija, kā var mani rotēt uz zemāku amatu. Tas jau faktiski ir disciplinārsods, bet man nevienas piezīmes, neviena rājiena, nekāds disciplinārsods vispār nav bijis,” saka Mežraga.

Viņa norāda, ka jutusi nepatiku no ministrijas puses par to, ka Veselības inspekcija savus pienākumus pilda pārāk uzcītīgi. Sevišķi kopš februāra, kad Mežsarga nosūtījusi prokuratūrai divus iesniegumus. Vienu par nepamatotu pakalpojumu uzskaiti Bērnu slimnīcā 150 000 eiro apmērā, otru – par līdzīgiem pārkāpumiem Stradiņa slimnīcā 350 000 eiro apmērā. Inspekcijas vadītājas vietniece Iveta Šica skaidro, ka slimnīcām, sniedzot valsts apmaksātos pakalpojumus, tos reģistrē Nacionālā veselības dienesta datubāzē, kas pēc tam apmaksā slimnīcu tēriņus. Tomēr gadās, ka slimnīcas prasa naudu, kas tām nepienākas, piemēram, par pakalpojumiem, kas praksē nav notikuši vai arī par kuriem jau samaksājis pats pacients.

“Ja kāda ārstniecības iestāde atļaujas uzskaitīt nepamatotu pakalpojumu uzskaiti un saņemt nepamatotu apmaksu no valsts budžeta, tad cietīs arī pārējās ārstniecības iestādes, kurām šie naudas līdzekļi pietrūks,” teic Šica.

Viņa vērš uzmanību – pēdējos astoņos gados šādā veidā kopā medicīnas budžetā konstatēti vairāk nekā 2,3 miljoni nepamatotu tēriņu, un Bērnu un Stradiņa slimnīcās bijušas rutīnas pārbaudes. Tomēr tagad arī viņa pēkšņi tiek rotēta uz citu amatu. Konkrēti – uz Valsts sporta medicīnas centra direktora vietnieces amatu. Šica uzskata, ka tam nav pamata, jo viņas izglītība un daba pieredze ir saistīta ar finanšu kontroli un vadību, bet medicīnas centrā viņai būtu vajadzīga mediķes izglītība.

Apstākļu sakritību vēl interesantāku padara fakts, ka pārkāpumi Bērnu un Stradiņa slimnīcās konstatēti laikā, kad to abu valdēs darbojās pašreizējā veselības ministre Anda Čakša. Ministre gan TV3 Ziņām norādīja, ka rotācijās nekā dīvaina neesot. Mērķis esot veselības nozares iestādēm veidot vienādu izpratni par likumiem, nevis izrēķināties ar neērtiem ierēdņiem.

“Tas absolūti nav saistīts ar to, tas galvenais uzsvars ir tiešām par to, lai mēs neinterpretētu dažādi dažādus noteikumus,” apgalvo veselības ministre. “Tie cilvēki, kas ir izgājuši no ministrijas ārā, pastrādājuši iestādē, viņi redz jau pilnīgi citā gaismā, kā tas izskatās, tad, kad pēc tam tas vai nu ir jākontrolē, vai jāslēdz par to līgumi, vai kā tas vispār izskatās slimnīcā. No tāda darba uzlabošanas faktora, manuprāt, ir ļoti svarīgi, ka cilvēki redz kā tas darbs izskatās no otras puses.”

Mežsarga un Šica rotācijai labprātīgi nepiekritīs. Ministrijai nepiekāpjoties, tas var nozīmēt, ka viņas zaudē amatus. Tomēr abas ierēdnes ir gatavas ministrijas rīkojumu apstrīdēt arī tiesā.

 

 

TOP komentāri

 • Mjau
  0 0 0

  Mjau

  Nu vienreiz jau Blondajai ir jāsāk maksāt par saviem darbiem. Ja tikpat enerģiski kā savā labā , nopūlētos arī valsts labā, tad situācija veselības aizsardzības sistēmā nebūtu tik skumja. Žēl, ka viņa savu ministres varu izmanto tādām nekrietnām spēlītēm.
 • Latviete
  0 0 0

  Latviete

  Lai to veselibas inspekciju reorganizē ,,nav viņa vajadzīga ,ietaupisies nauda ,

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm 1

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl