Veselības ministrija: Darbinieku testēšanai var izmantot ātros antigēna testus vai paštestus

0 Komentāru
Veselības ministrija: Darbinieku testēšanai var izmantot ātros antigēna testus vai paštestus
EPA/SCNAPIX

Testēšanas nodrošināšanai darbiniekiem, kuriem darba pienākumi jāveic klātienē un nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, var izmantot ātros antigēna testus vai paštestus, informēja Veselības ministrijā (VM).

VM atgādina, ka ātrā antigēna testa rezultāts pieejams jau 15-20 minūšu laikā. Ātrie antigēnu testi ir pieejami vairāk nekā 120 testēšanas punktos un turpinās jaunu izveide. Ja 10 kilometru rādiusā no darbavietas nav testēšanas punkta, to iespējams organizēt un veikt arī darbavietā, gan iesaistot ārstniecības personu, gan paštestu veidā darba devēja nozīmētas atbildīgās personas uzraudzībā.

Sazinoties ar testēšanas vietu, darbiniekam vai darba devējam ir jānorāda, ka nepieciešams ātrais Covid-19 antigēna tests testēšanas sertifikātam darba pienākumu veikšanai. Informācija par testēšanas punktiem pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Gadījumā, ja 10 kilometru attālumā no darba vietas nav testēšanas punkta, kas nodrošina testēšanu:

  • testēšanu organizē darba devējs sadarbībā ar ārstniecības iestādi vai ārstniecības personu
  • vai izmantojot paštestus (persona pati veic testēšanu darba devēja nozīmētas atbildīgās personas uzraudzībā).

Ja darbinieku kolektīvajā testēšanā tiek iesaistīta ārstniecības iestāde, tad ir iespējams saņemt testēšanas sertifikātu (ja ārstniecības iestādei ir noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu par šādu sertifikātu izsniegšanu). Ja darba devējs organizē darbinieku testēšanu uz vietas, izmantojot paštestus, tad darbinieku testēšanas rezultāti ir jāreģistrē ar darbinieka parakstu, lai būtu iespējams paštestu veikšanas faktu uzrādīt kontrolējošām iestādēm, jo šādā gadījumā testēšanas sertifikāts netiek izsniegts.

Izmantojot paštestus, ir svarīgi pārliecināties, ka darbiniekiem ir saprotams, kā testi jāveic, un ka darbinieki testus veic pareizi. Ja testa rezultāts ir ”nenoteikts”, uzreiz jāveic atkārtots tests. Gadījumā, ja darbinieka veiktā testa rezultāts ir “pozitīvs” vai atkārtoti “nenoteikts”, viņš nedrīkst turpināt darbu, ir jāievēro izolācijas prasības un jādodas uz laboratoriju veikt apstiprinošo Covid-19 testu.

Jau vēstīts, ka no 13. oktobra amatpersonām, kurām darba pienākumu veikšanai nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un kurām šāda sertifikāta vēl nav, savus darba pienākumus var veikt ar testēšanas sertifikātu, kas izsniegts ne agrāk kā pirms 72 stundām. Ņemot vērā, ka ne visi darbinieki, kuru darbs klātienē ir svarīgs organizācijas darbībai,  ir vakcinējušies, uz laiku pieļauj darbiniekam ļaut darba pienākumus arī ar testēšanas sertifikātu, kas izdots ne agrāk kā pirms 72 stundām, proti tas jāveic ne retāk kā divas reizes nedēļā.

Darbiniekam ir jāapliecina, ka viņam nav Covid-19 saslimšanas pazīmes vai nav jāievēro izolācija, mājas karantīna vai pašizolācija. Gadījumā, ja darbinieks atsakās pildīt apliecinājumu, tādējādi nepildot darbavietā noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, nevar tikt pielaists pie darba pienākumu izpildes. Apliecinājuma mērķis ir stiprināt drošības prasību ievērošanu darbavietā.

Šī norma neattiecas uz profesijām, kurās ir noteikti īpaši Covid-19 drošības protokoli, piemēram, medicīnas darbinieki, kas ikdienā nonāk kontaktā ar inficētajiem, atgādina VM.

0 Komentāru