Veselības inspekcija atklāj būtiskus trūkumus sociālo aprūpes centru klientu medicīniskajā aprūpē

0 Komentāru
Veselības inspekcija atklāj būtiskus trūkumus sociālo aprūpes centru klientu medicīniskajā aprūpē
EDIJS PĀLENS, LETA

Sociālās aprūpes centros (SAC) ir virkne dažādu ar klientu medicīnisko aprūpi saistītu trūkumu, tostarp zāļu apritē, savlaicīgā simptomu atpazīšanā un ģimenes ārstu iesaistē, norādīts Veselības inspekcijas (VI) ziņojumā “Par sociālās aprūpes institūcijās klientiem nodrošinātās aprūpes kvalitāti”.

No pērnā gada jūnija līdz oktobrim VI un Labklājības ministrijas (LM) apvienotā speciālistu komanda veica pārbaudi SAC. Kopumā 184 centriem tika izsūtītas divas aptaujas, turklāt 22 SAC pārbaudes tika veiktas klātienē.

Visos SAC inspekcija identificējusi ģimenes ārsta ieinteresētības trūkumu uzraudzīt centru iemītniekus. Problēmas fiksētas arī zāļu apritē, medicīniskajā dokumentācijā un akūtu vai hronisko saslimšanu saasinājuma simptomu agrīnā atpazīšanā. Tāpat arī atklātas neskaidrības SAC pilnvarojumā pārstāvēt klientus veselības aprūpes jautājumos.

Lasi vēl: Covid-19 smagi skāris sociālās aprūpes centrus; Petraviča noraida pārmetumus par novēlotu rīcību

Citu starpā tika fiksēti aprūpētāju, māsu kompetenču un aprūpes kvalitātes pārvaldības riski, kā arī digitalizācijas neesamība.

VI skaidro, ka aprūpes centros katrā istabā ir vairāk par diviem klientiem, turklāt vienā SAC septiņi cilvēki dzīvo vienā istabā, kas inspekcijas vērtējumā nenodrošina ne privātumu, ne drošību.

Tikai 36 no 184 SAC reģistrēti ārstniecības iestāžu reģistrā, kas tiem uzliek pienākumu nodrošināt drošības risku mazinošus pasākumus. Vienlaikus pārbaudēs atklājies, ka ne visi SAC klienti ir reģistrēti pie ģimenes ārsta atbilstoši centra teritorijai. Piemēram, vienā SAC pat 120 no 170 klientiem bija katram savs ģimenes ārsts iepriekšējās dzīvesvietas teritorijā.

“Nevienā no SAC nav izstrādātas zāļu ordinēšanas, sadales, ievadīšanas kārtības,” ziņojumā atzīmē VI. Tāpat secināts, ka nevienā aprūpes centrā nav sistemātiskas pieejas vitālo rādītāju mērīšanai un pasliktināšanās atpazīšanai. Reizē nevienā SAC nav skaidra pilnvarojuma risināt ar ārstniecību saistītus jautājumus.

Iepazīsties arī ar šo informāciju: Rosinās noteikt piemaksas darbiniekiem, kas aprūpes centros veiks testēšanu ar Covid-19 eksprestestiem

Jau ziņots, ka trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē inspekcijas Ārstniecības iestāžu kontroles nodaļas vadītāja Viktorija Zefīrova-Tačinska, īsumā iepazīstinot ar inspekcijas veikto sociālo aprūpes centru pārbaudi, uzsvēra, ka pandēmijas laikā uz šīm iestādēm ir attiecināmas tādas pašas pretepidēmiskā režīma prasības kā slimnīcām.

VI ieskatā sociālās aprūpes centri ir “blīva, kompakta dzīvesvieta pārsvarā novājinātiem, ar multiplām hroniskām slimībām sirgstošiem vecāka gadagājuma ļaudīm ar uztveres izmaiņām, kas nespēj paši sevi aprūpēt, kuru aprūpei tiek izmantota vienota infrastruktūra un maiņām strādājošs personāls”.

Tāpat inspekcija noskaidroja, ka šajās iestādēs uzliesmojumi sākušies neatkarīgi no higiēnas un epidemioloģisko drošības pasākumu vērtējuma, turklāt pat centros, kuriem tika piešķirta maksimālā atzīme.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) sēdē savukārt pastāstīja, ka aizvadītajā nedēļā valsts sociālās aprūpes centros tika konstatēti 145 Covid-19 gadījumi, turklāt aktīvo saslimšanas gadījumu bija 345.

Tāpat vēstīts, ka premjers ir lūdzis Valsts kontrolei pārbaudīt Labklājības ministrijas rīcību Covid-19 ierobežošanai sociālās aprūpes centros.

0 Komentāru