Komentāri

Valdības mājā turpina spriest par veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu. Nozarē nav vienprātības, vai ir pareizi, ka valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi pilnā apjomā turpmāk būtu pieejami tikai nodokļu maksātājiem, kā to iecerējusi Veselības ministrija. Pēc asām diskusijām šodien izlemts noteikt pārējas periodu. Tas nozīmē, nākamgad izmaiņu medicīnas pakalpojumu pieejamībā nebūs. Pēc tam – gan!

Veselības aprūpes finansēšanas likuma galvenais mērķis – definēt, kurš turpmāk būs tiesīgs saņemt valsts apmaksāto medicīnisko palīdzību. Šā brīža iecere paredz iedzīvotājus dalīt divos grozos. Vienā būtu tie, kuri nemaksā sociālās iemaksas, otrā sociālā –  nodokļa maksātāji.

Ārsti ir nobažījušies par steigu, kādā tiek gatavots šis visiem Latvijas iedzīvotājiem tik svarīgais likums. Viņi pieprasa dokumentu Saeimā skatīt nevis paātrinātā režīmā, kā tas iecerēts, bet trijos lasījumos. Mediķi ir sagatavojuši arī savus priekšlikumus. Iecerēto dalījumu sociālā nodokļa maksātājos un nemaksātājos Apinis sauc par politisko izšķiršanos.

“Mans uzdevums, lai pie šīs politiskās izšķiršanās cilvēki saņemtu veselības pakalpojumu un ārsti nebūtu nabagi un bezcerīgi,” saka Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.

Lai uzklausītu šaubas un spriestu par nepieciešamajiem uzlabojumiem likumprojektā – premjers šo pēcpusdien pie sevis izsauca Apini, citus nozares pārstāvjus, Saeimas deputātus un vairākus ministrus. Sēde notika aiz slēgtām durvīm. Pēc tās politiķi pauda gatavību likumprojektu tomēr skatīt bez steigas, trijos lasījumos. Iecerēts arī noteikt pārējas posmu veselības apdrošināšanas ieviešanai praksē, jo neskaidrību vēl esot pārāk daudz.

“Tas, par ko mums ir jāpieņem lēmums, kādā veidā iedzīvotājs kvalificējas sistēmai, kāds ir kvalifikācijas periods, cik ilgs laiks ir jābūt nodokļa maksātājam, par kādu summu mēs runājam. Šie ir tie dienas galvenie jautājumi,” norāda veselības ministre Anda Čakša.

Daudzās neskaidrības un pārejas posms praksē nozīmē, ka vismaz nākamgad sociālā nodokļa maksātājiem un nemaksātājiem izmaiņu medicīnisko pakalpojumu pieejamībā nebūs. Nākamgad ministrija varētu izplatīt aicinājumu sociālā nodokļa nemaksātājiem – veikt iemaksas veselības apdrošināšanas sistēmā, lai nodrošinātu sev pieeju valsts apmaksātiem plānveida veselības aprūpes pakalpojumiem.

“Tas būtu viens procents no minimālās algas, kāda nākamgad būs reizināts ar divi vai ar trīs. Šī vēl ir tā politiskā izšķiršanās. Tas nozīmē, ka 18 gadā katru mēnesi viņam būs tas jāmaksā, ja viņš to nedarīs, tad 2019. gadā tā iestāšanās maksa varētu būt lielāka,” teic Saeimas Veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks.

Likumprojekta darba versijai jābūt gatavai līdz septembra sākumam. Tad par Veselības apdrošināšanu spriedīs valdībā, un asas diskusijas gaidāmas Saeimā.

Lasi vēl