Vērtēs rosinājumu TV pakalpojumu pamatpakās nodrošināt 90% saturu ES dalībvalstu valodās

1 komentārs

Vai Latvija pret Krievijas propagandu beidzot sāks cīnīties tikpat nikni kā mūsu kaimiņi lietuvieši? Uz to vērsti likuma grozījumi, ar kuriem darbu ceturtdien, 3. maijā, uzsāka Saeima.

Tie paredz bargākus sodus melu izplatītājiem kabeļkanālos un lielāku Eiropas valodu īpatsvaru saturā. Kritiķi gan uzskata, ka tas tikai sadārdzinās televīzijas pakalpojumus patērētājiem un reālo problēmu nerisinās.

Trauksmi par Latvijā translētajos Krievijas kabeļkanālos itin bieži dzirdamajiem pret Latviju vērstajiem meliem pēdējā laikā ceļ Saeimas Nacionālās drošības komisija. Tādēļ virkne tās deputātu ceturtdien nāca klajā ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma grozījumiem. Pirmkārt, tie paredz, ka 90% televīzijas pakalpojumu pamatpaku saturam ir jābūt Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu valodās. Otrkārt, tie kanāli, kuri translē ne Eiropas valodās, kā krievu, kabeļoperatoriem kanālu sarakstā jāierindo nevis kā pirmie, bet kā pēdējie. Tādējādi deputāti cer Latvijas kārtību tuvināt Lietuvai, kuras mediju uzraugi pēdējos piecos gados Krievijas kanālus sodījuši desmit reizes. Un tas esot devis rezultātus

Inese-Lībiņa Egnere
Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja (Vienotība)

Dažu Krievijas telekanālu programmu izplatītāji Lietuvā koriģē pārraižu saturu, lai izvairītos no iespējamām sankcijām par naida kurināšanu. Rediģēšanu veic izplatītāji, kas bāzējušies Latvijā. Tie paši cilvēki, kas strādā pie tā, lai Latvijā šādu propagandu saņemtu, spēj ievērot Lietuvas likumu un nodrošināt, ka Lietuvā šāda propaganda nenokļūst.

Tāpat likuma grozījumos varētu iestrādāt bargākus sodus propagandas izplatītājiem. Partijas “Saskaņa” pārstāvji gan šo ierosinājumu kritizēja kā neefektīvu un pretrunā ar cilvēktiesībām esošu, brīdinot, ka tas tikai sadārdzinās televīzijas pakalpojumus skatītājiem, jo cilvēki tāpat paši izvēlēsies ko skatīties.

Par spīti “Saskaņas” iebildumiem, parlamenta vairākums likumprojektu nodeva izskatīšanai komisijās.