Vērtē iespēju palielināt sociālās iemaksas, lai rastu naudu veselības aprūpes sistēmai

1 komentārs

Ģimenes ārsti piesaka streiku! Gandrīz puse Latvijas ģimenes ārstu nolēmuši vairs negaidīt, kamēr noslēgsies neproduktīvās politiķu sarunas par to, kur atrast papildu naudu veselības aprūpes budžetam, un iesnieguši Veselības ministrijai streika pieteikumu. Kādas ir mediķu prasības, un vai streiku vēl var novērst?

Pirms gada mediķi pulcējās piketā pie Ministru kabineta, pieprasot palielināt finansējumu nozarei.

Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide saka, – šis gads pagājis neproduktīvās sarunās, tāpēc tagad ģimenes ārsti neaprobežosies tikai ar piketu. Veselības ministrijā iesniegts ģimenes ārstu streika pieteikums.

Sarmīte Veide
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente

Mēs organizēsim streiku. 600 ģimenes ārsti ir gatavi streikot. Streiks ir brīvprātīgs. Ja kāds vēlēsies pievienot, tad varēs. Tā kā cik liels un cik plašs – to mēs redzēsim streika dienā.

Vairāk nekā 600 speciālistu, kuri gatavi streikot, ir gandrīz puse kopējā ģimenes ārstu skaita Latvijā. Ārsti nākuši klajā ar prasībām, kas saistītas ar ģimenes ārstu un viņu komandā strādājošo medicīnas māsu un palīgu atlīdzības, kā arī kopējā veselības aprūpes finansējuma palielināšanu. Streika sākums paredzēts 3. jūlijā un plānots pārtraukt ģimenes ārsta pakalpojumu sniegšanu līdz brīdim, kad izdosies panākt vienošanos ar Veselības ministriju un valdību par streika prasību izpildi.

Māris Kučinskis
valdības vadītājs, ZZS

Diskusijas ir priekšā, bet tas jau arī vēlreiz akcentē problēmu par veselības aprūpes skaidru, saprotamu finansējumu un arī apmēriem, protams, ir nobriedusi tik tālu, ka bez risinājuma tālāk mēs nevaram.

Tā šodien situāciju komentēja premjers Māris Kučinskis pēc valdošo partiju tikšanās. Par to, vai streiku izdosies novērst, viņš prognozēs ir atturīgs. Valdības vadītājs norāda, ka, lai palielinātu finansējumu veselībai, kā reālākais iespējamais risinājums tiek vērtēta obligāto sociālo iemaksu palielināšana par vienu procentpunktu – no 34,09% līdz 35,09%. Panākt vienošanos par nodokļu reformu, tostarp naudas avotiem veselības aprūpei, koalīcijas partneri cer šo trešdien.

Edvards Smiltēns
“Vienotības” priekšsēdētāja vietnieks

Kopumā ir skaidrs, ka tā situācija veselības aprūpes sistēmā ir diezgan dramatiska. Neatliekamo palīdzību veselības aprūpes sistēma ir izsaukusi pati sev. Un tāpēc arī ir svarīgi panākt vienošanos par veselības aprūpes sistēmas finansējumu. Ģimenes ārsti pieļauj, ka streiku vēl varētu atsaukt, ja valdība viņos ieklausīsies, taču viņi iebilst iecerei, ka naudu veselībai jāiegūst, palielinot strādājošo sociālās iemaksas.

Sarmīte Veide
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente

Protams, ka mēs esam pret to, redzot ikdienā tos savus pacientus. Dažam labam pat ir grūti samaksāt tos 1,42 eiro.

Pēc streika pieteikuma Veselības ministrija uzaicinājusi ģimenes ārstus uz sarunām, kas notiks nākamnedēļ.

1 komentārs