Ventspilī atjaunots unikāls apskates objekts – 46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas tornis

1 komentārs
Ventspilī atjaunots unikāls apskates objekts – 46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas tornis
PUBLICITĀTES FOTO

Turpmāk interesentiem ir pieejams Militārā mantojuma objekts – 46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas tornis – Ventspilī, informēja Kurzemes plānošanas reģiona projekta “Militārais mantojums” vadītāja Jana Kalve.

Ventspils 46.krasta baterijas tornis apmeklētājiem ir atvērts kopš 2021.gada 23.aprīļa, iesākot tūrisma sezonu. Tas ir pilnībā atjaunots un kļuvis par skatu torni ar vēstures izziņas iespējām. Apmeklētājiem ir pieejama āra skatu platforma, no kuras paveras skats uz jūru, blakus tornim ir uzstādīts informatīvais stends ar QR kodu, kurā redzama animācija par vēstures notikumiem mobilajā aplikācijā.

“Mūsu valstī no dažādu laikmetu griežiem saglabājušās vērtīgas vēsturiskās liecības, tai skaitā arī militārais mantojums. To nepieciešams ne tikai saglabāt nākamajām paaudzēm, bet arī attīstīt tā potenciālu, padarot militārā mantojuma objektus pieejamus un pievilcīgus tūristiem. Priecājos, ka Ventspilī ir radīts jauns tūrisma objekts, kas ir gan pievilcīgs, gan drošs apmeklētājiem, gan ar savu vienreizīgo stāstu. Turklāt, Ventspils 46.krasta baterijas tornis ir vienīgais šāda veida tornis Baltijas valstīs, kas ir restaurēts,” stāsta Kurzemes plānošanas reģiona militārā mantojuma projekta vadītāja Jana Kalve.

Torņa un krasta baterijas atjaunošanas un pārveides par tūrisma objektu tika veikta Interreg Igaunijas-Latvijas pārrobežu programmas un Ventspils pašvaldības līdzfinansējumu projektā “Militārais mantojums”, ko īsteno Kurzemes plānošanas reģions. Šī projekta ietvaros tiek ne tikai apkopota informācija par militārā mantojuma objektiem un izveidots militārā mantojuma maršruts, bet arī atjaunoti daļa kādreizējo militāro objektu, padarot tos pieejamus tūristiem.

Pašlaik intensīvi notiek darbs pie pirmā izdevuma – tūrisma brošūras un kartes ar 150 militārā mantojuma objektiem Igaunijā un Latvijā.

Ventspils muzejā informēja, ka Ventspils 46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas tornis ar blakus esošajām četrām lielgabalu pozīcijām ir Latvijā vienīgā tik labi saglabājusies krasta aizsardzības baterija, kurā nolasāmi Otrā pasaules kara fortifikācijas principi. No torņa paveras skats uz jūru. Tornis būs atvērts apmeklētājiem katru dienu no plkst. 10.00-19.00.

Bijušās PSRS armijas jūras krasta artilērijas 46. krasta baterijas komandpunkta ar ugunskoriģēšanas torni atjaunošanu un teritorijas labiekārtošanu realizējis Ventspils muzejs, sadarbībā ar Ventspils pilsētas pašvaldības iestādi “Komunālā pārvalde”, Ventspils Tūrisma informācijas centru realizējis. Militārā mantojuma objekts atjaunots projektā “Latvijas-Igaunijas kopīgais militārā mantojuma tūrisma produkts”.

Kopējās projekta izmaksas ir 66 500 eiro, no kurām Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 85% jeb 56 500 eiro, Valsts budžeta dotācija – 5% jeb 3 300 eiro, Ventspils pilsētas pašvaldības līdzfinansējums – 10% jeb 6 600 eiro.

1 komentārs