Vēlēšanas 2017: partijas ļaujas vilinājumam sarakstos iekļaut zvaigznes

4 komentāri

Par vēlētāju balsīm pašvaldību vēlēšanās cīnās gandrīz 9000 kandidātu. Piedāvājums ir ļoti plašs – sākot ar bijušo Valsts prezidentu Andri Bērziņu un Saeimas deputātiem, beidzot ar vidusskolu audzēkņiem. Partijām vienmēr ir bijis vilinājums savās rindās redzēt arī sportistus un māksliniekus, kuri ir populāri un iemantojuši sabiedrības cieņu. Šīs vēlēšanas nav izņēmums.

Salīdzinot ar citām partijām, veselu virkni šādu cilvēku piesaistījusi Latvijas Reģionu apvienība (LRA). Kopīgajā sarakstā ar partiju “Latvijas attīstībai” (LA) Rīgā kandidē basketboliste Anete Jēkabsone-Žogota, režisors Andrejs Žagars, modes māksliniece Indra Salceviča. Ozolnieku novadā startē hokeja zvaigzne Miķelis Rēdlihs, bet Ventspils novadā, kopīgajā sarakstā ar “Vienotību” – Jaunā Rīgas teātra aktieris Gatis Gāga.

Foto

Ar rūpēm par bērnu un jauniešu labklājību, iesaistīšanos politikā pamato Anete Jēkabsone-Žogota, kura profesionālās sportistes karjeru ir noslēgusi.

Anete Jēkabsone-Žogota

Anete Jēkabsone-Žogota
basketboliste, Rīgas domes deputāta amata kandidāte (LRA/LA)

Tagad daudzi saka, ka gribas redzēt jaunus cilvēkus ienākam. Es arī esmu par to, ka ir jānāk jaunajiem. Un es jau nāku par savu jomu – sporta jomu, un es vēlos strādāt sabiedrības labā.

Nokļūstot Rīgas domē, kā pirmo viņa nosauc apņemšanos ar spēļu un sporta laukumiem labiekārtot daudzdzīvokļu namu pagalmus.

Anete Jēkabsone-Žogota

Anete Jēkabsone-Žogota
basketboliste, Rīgas domes deputāta amata kanidāte (LRA/LA)

Katrā apkaimē jābūt šādiem laukumiem, lai bērni mazāk sēdētu mājās, bet tomēr būtu vairāk ārā svaigā gaisā, aktīvāki, nodarbināti. Un tas arī veicinās viņu garīgo un fizisko attīstību.

Tāds pat pamatojums kandidēšanai vēlēšanās ir arī volejbolistam, olimpiskās bronzas medaļniekam Mārtiņam Pļaviņam, kurš Rīgā startē Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sarakstā.

Mārtiņš Pļaviņš

Mārtiņš Pļaviņš
volejbolists, Rīgas domes deputāta amata kandidāts (ZZS)

Iespēju kaut ko darīt lietas labā es labprāt izmantotu. Pašam arī bērni aug un man uz doto brīdi aktuāla tēma. Ja mani ievēl, tad es arī darbojos un esmu par visiem 100% iekšā. Tas nav, ka tikai tāpat vien esmu sarakstā.

Bet viņš apzinās, ka vienlaikus ir arī kā ZZS reklāmas seja, kas var palīdzēt iegūt vairāk balsu.

Mārtiņš Pļaviņš

Mārtiņš Pļaviņš
volejbolists, Rīgas domes deputāta amata kandidāts (ZZS)

Man liekas, ka jebkura reklāma var vairot. Un tā noteikti ir sava veida reklāma partijai.

ZZS Rīgas sarakstā kopā ar Mārtiņu Pļaviņu iekļauts vēl viens bijušais olimpietis – šķēpmetējs Voldemārs Lūsis, kurš ir leģendārā sportista Jāņa Lūša dēls. Savukārt Liepājā kandidē bijušais Latvijas izlases futbolists Māris Verpakovskis. Viņš pārstāv ZZS sadarbības partneri Liepājas partiju.

Foto

Augusts Brigmanis skaidro, ka “zaļzemnieki” labprāt savās rindās vēlas redzēt cilvēkus, kuri ir daudz sasnieguši, neatkarīgi no tā, kādā jomā.

Augusts Brigmanis

Augusts Brigmanis
ZZS Saeimas frakcijas vadītājs

Manuprāt tā ir absolūti normāla prakse.

Un, viņaprāt, būtu lieki pārmest, ka vēlētāju balsis tiek makšķerētas ar slavenību palīdzību.

Augusts Brigmanis

Augusts Brigmanis
ZZS Saeimas frakcijas vadītājs

Nu, tad faktiski, ko – veidojam sarakstu no vieniem bezpajumtniekiem?

Līdzīgs viedoklis ir LRA līderim un Rīgas mēra amata kandidātam Mārtiņam Bondaram. Slavenību iekļaušanu kandidātu sarakstā viņš skaidro ar abpusēju ieinteresētību.

Mārtiņš Bondars

Mārtiņš Bondars
Rīgas mēra amata kandidāts, LRA/LA

Protams, ka politiskā organizācija ir pēc iespējas ieinteresētāka piesaistīt tādus cilvēkus, kuriem nav vienaldzīgs Rīgas liktenis. Un ne tikai ir skanīgs vārds, bet ir sasniegumi. Ir sasniegumi, ko viņi ir panākuši savos attiecīgajos laukos, vai tā ir kultūra, izglītība, sports, zinātne. Tātad šie cilvēki, pēc būtības, sevi jau ir pierādījuši.

Par to, ka ieguvumi no zvaigžņu piesaistīšanas ir abpusēji gan partijai, gan kandidātiem, runā arī Nacionālās apvienības (VL-TB/LNNK) Rīgas mēra amata kandidāte Baiba Broka, kura uzsver, ka slavenību izvēle kļūt politiski aktīviem ir brīvprātīga.

Baiba Broka

Baiba Broka
Rīgas mēra amata kandidāte, VL-TB/LNNK

Ja kāds uzskata mūsu platformu, piedāvājumu par pareizu un sajūt: “tas ir mans, arī es gribu līdzdarboties,” tad šīs izcilības mēs jau nevaram piespiest. Mēs esam priecīgi, ka šie atpazīstamie cilvēki grib līdzdarboties.

VL-TB/LNNK savas rindas ir papildinājusi ar vairākām zvaigznēm un sabiedrībā atpazīstamām personām. Alojas novadā kandidē Dailes teātra aktieris Lauris Dzelzītis. Rēzeknē, kur Nacionālā apvienība spēkus apvienojusi ar Latgales partiju un “Vienotību”, – dzejniece un publiciste Anna Rancāne. Bet par iekļūšanu Rīgas domē cīnās biatlonists Gundars Upenieks un bijusī televīzijas dīva Anna Lieckalniņa, tagad Krimele. Kandidēšanu Nacionālās apvienības sarakstā viņa sauc par loģisku soli.

Anna Krimele

Anna Krimele
teoloģe, Rīgas domes deputāta amata kandidāte (VL-TB/LNNK)

Daudzi mani projekti ir bijuši tieši par latvietību. Un arī grāmata “Latviskas Latvijas spēks”, kurai es esmu līdzautore, liecina par to, ka šīs tēmas ir bijušas svarīgas daudzus gadus. Un cilvēki, ar kuriem es ikdienā tiekos strādājot, es dzirdu šīs problēmas, par kurām man cilvēki stāsta. Tad tā arī ir mana motivācija, jo es gribu darīt!

“Nevis partija izmanto manu atpazīstamību, bet es partiju, lai sasniegtu savus mērķus,” viņa saka.

Anna Krimele

Anna Krimele
teoloģe, Rīgas domes deputāta amata kandidāte (VL-TB/LNNK)

Es izmantoju partiju, lai turpinātu darīt tos darbus, ko es esmu iesākusi darīt. Ja kaut ko es gribu mainīt, un es gribu mainīt, es esmu arī solījusi cilvēkiem palīdzēt gan izglītības jautājumos, gan sociālajos jautājumos, man ir jādara.

Sabiedrībā populāras personas ir arī vairāku citu partiju sarakstos. Piemēram, sociāldemokrātu (LSDSP) Rīgas sarakstā ir aktieris Rūdolfs Plēpis, kuram ir tuvas šīs partijas idejas. Ar sociāldemokrātiem viņu saista jau ilgstoša sadarbība, rīkojot labdarības pasākumus. Un viņš ir gandarīts, ja var vairot partijas atpazīstamību.

Rūdolfs Plēpis

Rūdolfs Plēpis
aktieris, Rīgas domes deputāta amata kandidāts (LSDSP)

Katrā gadījumā es saprotu, ka popularitātei ir ļoti liela nozīme, to es saprotu. Bet katrā gadījumā es saprotu arī to, ka es varu darboties tikai savā nišā. Es nevaru pieņemt likumus, es neesmu jurists. Es daru to, kas ir man dots.

Tāpēc Rīgas domē viņš būtu gatavs darboties Izglītības un kultūras komitejā.

Taču ir partijas, kuras vairs neaizraujas ar sportistu un mākslinieku piesaistīšanu. Ar roku tam tagad atmetusi “Saskaņa”.

Jānis Urbanovičs

Jānis Urbanovičs
“Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs

Mums nav nekāda vajadzība garnēt sarakstu ar slavenībām vai slēpties aiz viņu slavas. Tas nenozīmē, ka mēs atsakāmies vai kautrējamies no spilgtām personībām. Bet nav tā, ka mēs arī turētu aizdomās kādu partiju vai partijas par to, ka viņi, lūk, bez ideoloģijas, bez programmas, klaji populistiski piesaista kādus slavenus māksliniekus, sportistus.

Savulaik arī “Vienotība” sev uzmanību bija centusies pievērst ar slavenību uzņemšanu savās rindās. Tagad vairs nē. Un ne tāpēc, ka partija ir kļuvusi nepopulāra, saka Solvita Āboltiņa. No jaunu slavenību iekļaušanas sarakstos partija esot apzināti atteikusies. Āboltiņas pieredze liecina, ka māksliniekiem vai sportistiem politika nav tā piemērotākā nodarbošanās.

Solvita Āboltiņa

Solvita Āboltiņa
“Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja

Viņi, protams, darbojas kā sava veida “lokomotīves” un “vagoniņi”, un cilvēki varbūt par viņiem balso tāpēc, ka atpazīst. Bet droši vien tā reālā darbošanās pašvaldībā vai šeit Saeimā prasa kaut kādas citas zināšanas un citas pieredzes. Ja kāds no tādiem cilvēkiem būtu, mēs droši vien izmantotu, bet mēs apzināti meklējām tādus cilvēkus, kas būtu gatavi strādāt un veikt reālās lietas, nevis būt tikai “lokomotīves”.

Tikmēr politologs Ivars Ījabs to, ka atpazīstamu un sabiedrībā populāru cilvēku rekrutēšana daudzām partijām aktualitāti nav zaudējusi, uzskata par pašsaprotamu procesu.

Ivars Ījabs

Ivars Ījabs
politologs, LU asociētais profesors

Profesionāli politiķi vienkārši ir nepopulāri. Tāpēc tiek meklēti, lai savu sarakstu kaut kā uzskaistinātu mazliet, cilvēki no citām jomām. Tur, protams, ir dažādi tie scenāriji. Ir virkne ļaužu, kas ir gājuši kandidēt tikai tāpēc, ka kāds viņiem ir uzsitis uz pleca un pateicis: “Vai tad tev grūti? Tāpat nekas nesanāks, bet mēs smukāk izskatīsimies.” Citi ir tādi, kas patiešām, uz kaut ko jau pretendē.

Mākslinieki un sportisti politikā darbojušies ar mainīgām sekmēm. Vieni tikuši ievēlēti atkārtoti, citi – vēlētāju uzticību zaudējuši. Mieles par politisko dzīvi palikušas bijušajam Saeimas deputātam, komponistam Imantam Kalniņam. Intervijā pirms 12. Saeimas vēlēšanām viņš sacīja, ka tautā populārus cilvēkus partijas piesaista tikai vēlētāju muļķošana.

Imants Kalniņš

Imants Kalniņš
komponists, bijušais Saeimas deputāts (2014. g.)

Līdz šim Latvijas politiskajā praksē cilvēki, kas ir ieguvuši tautas atzinību un cieņu, ir tikuši izmantoti ļaužu muļķošanai. Vai kaut kas būtu mainījies? Es šaubos. Arī pats es jūtos izmantots šādā veidā.

Partijas savas kārtis ir atklājušas. Ar visiem kandidātiem var iepazīties Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā internetā. Bet izvēle balsstiesīgajiem pašvaldību vēlēšanās būs jāizdara trešajā jūnijā.

TOP komentāri

 • Anda Zahovska
  +2 +2 0

  Anda Zahovska

  Nepiekriitu,ka Saeimaa buutu vajadziigi sportisti,aktieri,muziki u.t.t.Katram jaadarbojaas savaa specialitatee.Seit ir vajadziigi ekonomisti,juristi,speeciigi politiki,kaadi medicinas darbinieki,fiziki.
 • Vineta
 • SO.
  +1 +1 0

  SO.

  No daudziem minētajiem slavenajiem sportistiem man ir ticība liepājniekam M.Verpakavskim-sportista gaitas beidzis, strādā sporta vadibā,sadarbojas ar pašvaldību,saprot lietu. Neesmu liepājnieks, nevaru par viņu balsot.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl