Vēlas ieviest atbalstu daudzbērnu ģimenēm un piešķirt līdzekļus bezmaksas izglītībai

2 komentāri

Valdības koalīcijas partijas vēl turpina diskutēt par to, kas būtu pareizie pasākumi dzimstības veicināšanai Latvijā.

Kā zināms, nākamo gadu budžetos demogrāfijas pasākumiem būs papildus nauda. Taču gan politiķu, gan ekspertu vidū aizvien vēl nav vienprātības par to, vai atbalsts primāri būtu novirzāms daudzbērnu ģimenēm, vai tā saucamajai otrā bērna politikai.

Tāpat izskanējuši priekšlikumi daudzbērnu ģimenes atbalstīt arī ar citām metodēm, ne tikai ar pabalstiem, piemēram, piedāvājot bezmaksas augstāko izglītību.

Dzimstības veicināšanai paredzēts novirzīt pa 30 miljoniem eiro nākamos trīs gadus. Pēc Nacionālās apvienības prasības lauvas tiesa naudas iezīmēta daudzbērnu ģimeņu atbalstam. Lai arī oficiāla vienošanās vēl jāpanāk, politiski reālākais risinājums ir 100 eiro piemaksa mēnesī ģimenēm, kurās aug trīs vai vairāk bērnu vecumā līdz 19 gadiem.

Uz simts eiro piemaksu varētu pretendēt ap 40 000 daudzbērnu ģimeņu. Tikmēr, vairāk nekā 200 000 ģimeņu ar vienu un diviem bērniem būtisku uzlabojumu, visticamāk, nebūs. Ģimenes valsts pabalsts, visticamāk, paliks nemainīgs – 11 eiro par pirmo un 22 eiro par otru bērnu. Šādu pieeju kritizē demogrāfs Pēteris Zvidriņš.

Pēteris Zvidriņš
Latvijas Universitātes profesors, demogrāfs

Aprēķini liecina – saglabājot politiku uz daudzbērnu ģimeņu skaita palielināšanu, demogrāfisko un depopulācijas problēmu mēs atrisināt nevaram. Manuprāt, vairāk jāakcentē, lai masveidīgāk dzimtu otrais bērns. Šobrīd tas ir 40% ģimenēs. Tikai tā mēs var atrisināt dabiskās ataudzes problēmu.

Pēc Latvijas Universitātes profesora teiktā, daudzbērnu ģimeņu skaits Latvijā nepieaugs, tieši otrādi – tas saruks, par ko liecina tendences citās Rietumvalstīs.

Visticamāk, gan demogrāfa brīdinājums paliks politiķu nesadzirdēts. Deputāts Raivis Dzintars uzskata, ka ģimenes ar diviem bērniem iegūs no nodokļu reformas, jo pieaugs ar nodokļiem neapliekamais minimums. Viņš vienojies ar Labklājības ministru Jāni Reiru par kādu jaunu un līdz šim nedzirdētu atbalstu daudzbērnu ģimenēm.

Raivis Dzintars
NA līdzpriekšsēdētājs

Mēs varētu valstī nepieciešamajām specialitātēm, kuras noteiktu Ministru kabinets, piešķirt līdzekļus bezmaksas izglītībai daudzbērnu ģimenēm. Šīs ģimenes varētu nemaksāt par bērnu izglītību. Ja priekšlikums ritēs raiti, tas varētu stāties spēka jau nākamajā studiju gadā.

Paralēli politiķi arī gatavo priekšlikumu, kas paredz, ka no bērnu sociālajām iemaksām procents tiktu novirzīts viņu vecāku pensiju palielināšanai.

TOP komentāri

 • Stradnieks-Ventspils novada.
  +1 +1 0

  Stradnieks-Ventspils novada.

  Pabalsti niecigi ,bet grib lai tauta dzemde pecnacejus,kadel ja jaunam gimenem nenak preti.
 • Aris Ramats
  0 0 0

  Aris Ramats

  Vai ta mums jau nebija "bezmaksas"izglītība jau visu laiku?????

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl