Vēl viens trieciens valsts budžetam – Liepājas cietuma izbūve; būvnieki papildus prasa vēl aptuveni 50 miljonus eiro

12 komentāri

Vēl viens trieciens valsts budžetam – Liepājas cietuma izbūve, iespējams, būs pusotru reizi dārgāka nekā sākotnēji iecerēts, tāpēc valdībai tiks prasīti papildus vismaz 48 miljoni eiro.

Turklāt būvnieki pauž neizpratni par konkursa prasībām, jo tiek prasīts īpašs drošības iestāžu izsniegts sertifikāts. Šādas kompānijas Latvijā ir tikai divas, kaut gan būvēt jauno cietumu varētu vēl vairāki uzņēmumi.

Jaunais cietums Liepājā atradīsies 5,6 kilometrus no pilsētas centra un būs visai pamatīgs – tajā vienlaikus atradīsies 1200 cietumnieku. Būvniecības pieteikumu pieņemšana noslēgta aizvadītajā nedēļā, un darbu veikšanai atbilst tikai divas būvkompānijas. Jaunā cietuma celtniecībai pieteikumus iesniedza būvkompānijas “RE un RE” un kompānijas “UPB”. Cietuma būvniecības iepirkuma veicēji Tiesu namu aģentūras pārstāve norāda, ka reāli jauno cietumu varētu būvēt aptuveni desmit kompānijas Latvijā. Taču industriālās drošības sertifikāts jeb drošības iestāžu atļauja strādāt ar valsts noslēpumu ir tikai divām lielām būvkompānijām Latvijā.

Santa Sausiņa
TNA valdes locekle

Varu piekrist, ka šobrīd diemžēl Latvijā ir tāda situācija, ka lielajiem būvniekiem, kas pēc pārējiem kritērijiem atbilstu kādi astoņi, deviņi, desmit, bet viņiem diemžēl nav šī industriālās drošības sertifikāta.

Liepājas cietuma projektēšanā piedalījās arī Igaunijas Valsts nekustamo īpašumu aģentūras eksperti, kuri kaimiņvalstī uzbūvējuši jau trīs jaunus cietumus. Igaunijas cietumu būves speciālists norāda, ka viņa valstī cietuma būvniecība nav valsts noslēpums un pat drošības iekārtu uzstādītājiem tikai atsevišķos gadījumos ir jābūt slepenības sertifikātam.

Jurijs Kreis
Igaunijas Valsts nekustamo īpašumu aģentūras konsultants

Igaunijā arī vājstrāvas jeb drošības iekārtu uzstādīšana nav valsts noslēpums, tā kā tas ir pie jums Latvijā. Tikai atsevišķas drošības iekārtas uzstāda speciālo dienestu sertificēti speciālisti.

Tas, ka cietuma būvniecībai nepieciešama īpaša drošības iestāžu atļauja, šķiet pārspīlēta arī būvkompānijas “YIT” vadītājam.  Tās valdes priekšsēdētājs norāda, ka viņa vadītais uzņēmums Igaunijā varēja būvēt cietumu, savukārt Latvijā viņiem tas ir liegts.

Andris Božē
“YIT” valdes priekšsēdētājs

Varbūt slepena ir tieši tā daļa, kas saistās ar kādām apsardzes sistēmām un video novērošanu. Labi, tad noslepenojiet to un piesaistiem slepenos būvniekus, bet, lai cietumā betonētu sienas, kādu tur vajag īpašo sertifikātu slepenības?! Mēs esam grāvī iebraukuši ar šito visu.

Savukārt būvkompānijas SIA ”Merks” vadītājs norāda, ka viņa kompānijai bija slepenības jeb industriālās drošības sertifikāts. Taču 2013. gadā tas viņiem tika atņemts, līdzīgs liktenis piemeklējis vēl vairākus lielos būvniekus, kuri labprāt piedalītos Liepājas cietuma celtniecībā.

Oskars Ozoliņš
SIA ”Merks” valdes priekšsēdētājs

Mēs būtu pretendējuši uz šo objektu, tas pilnībā ierakstās mūsu orbītā, bet nu diemžēl mēs to izdarīt nevaram. Un vēl vairākas kompānijas, kas to izdarīt nevar tikai tāpēc, ka nu šī sertifikāta nav.

Industriālās drošības sertifikāta neesamības dēļ lielākās būvkompānijas Latvijā nevar konkurēt ar kompānijām “Re&Re” un “UPB”. Šīs nelielās konkurences dēļ cietuma būve var izmaksāt krietni dārgāk, nekā tas būtu sīvākas konkurences apstākļos. “Re&Re” piedāvā cietumu būvēt par 123 miljoniem eiro, bet kompānija “UPB” par 114 miljoniem eiro, un to kritizē citi būvnieki.

Andris Božē
“YIT” valdes priekšsēdētājs

Tur nav grīdas ar skaistu apdari, tur nav ļoti skaisti noflīzētas sienas, ekskluzīva santehnika, nekas tāds nav, bet, ja paskatāmies, ir 1200 cietumniekiem uzbūvēts komplekss par 120 miljoniem eiro, tas sanāk, ka katram cietumniekam uzbūvēts komplekss par 100 000 eiro. Atvainojiet 100 000 eiro uz vienu cilvēku, jums nešķiet, ka par to var nopirkt privātmāju Mārupē?!

Tiesu namu aģentūras sākotnējais aprēķins bija, ka jaunā cietuma būve varētu izmaksāt aptuveni 75 miljonus eiro, tas ir pusotru mazāk nekā tās summas, kas figurē šobrīd. Taču tagad aģentūras pārstāve norāda, ka sākotnējie aprēķini bija balstīti uz 2006. gada Igaunijas cietuma būves pieredzi. Tagad būvnieki, veicot projektēšanu, esot ņēmuši vērā šā brīža izmaksas.

Santa Sausiņa
TNA valdes locekle

Ja kāds no konkrētajiem piedāvājumiem kvalificēsies visās pozīcijās un tiks atzīts par uzvarētāju, tad mēs kopīgi ar Tieslietu ministriju un Finanšu ministriju domāsim par tiem finansiālajiem risinājumiem, jo tāda summa šobrīd budžetā nav paredzēta un iesim uz valdību ar kaut kādiem risinājumiem.

 

Jaunā cietuma būvniecības konkursa uzvarētājs būšot zināms vasaras beigās, norāda tiesu namu aģentūrā. Tad būs zināms vai cietumu būvēs kompānija “UPB” par 114 miljoniem eiro vai “Re&Re” par 124 miljoniem eiro. Ja neuzvarēs neviena no minētajām kompānijām, tad vispār var izrādīties, ka Latvijā neviens nevar uzbūvēt jaunu cietumu, jo citiem lielajiem būvniekiem nav īpašā slepenā industriālās drošības sertifikāta, ko piešķir vai arī atņem Satversmes aizsardzības birojs.

12 komentāri