Vēja ģeneratori, ūdensgulta, izlietotu dzērienu tara – daži no netipiskajiem apdrošināšanas objektiem Latvijā

0 Komentāru
Vēja ģeneratori, ūdensgulta, izlietotu dzērienu tara – daži no netipiskajiem apdrošināšanas objektiem Latvijā
Ilustratīvs foto. (Kaspars Krafts / f64)

Bezpilota automašīnas, droni un radio vadāmās rotaļlietas ir tikai dažas no apdrošināšanas sabiedrības “ERGO” klientu apdrošinātām lietām, kas pirms pāris gadiem vēl tika uzskatītas par neikdienišķiem apdrošināšanas objektiem, bet šobrīd tiek apdrošināti arvien biežāk.

Par to, ka arī Latvijā iespējams apdrošināt visdažādākās lietas un objektus, liecina apdrošinātāju apkopotā informācija par apdrošinātiem nosacīti netradicionāliem priekšmetiem vai objektiem. Piemēram, apdrošināti ir ne tikai vēja ģeneratori, ūdensgultas, akvāriji un keramikas plīts virsmas, bet arī savdabīgi mākslas eksponāti – tuksnesī savākti atkritumus un izsmēķi, kā arī dažādas uzglabāšanas kastītes un netipiska izskata izlietotu dzērienu taru.

”Latvijā apdrošināšanai vēl ir plašs potenciāls. Salīdzinājumā ar Rietumeiropas valstīm Latvijas iedzīvotāji apdrošināšanas iespējas izmanto minimāli, tomēr katru gadu iedzīvotāju zināšanas un interese par dažāda veida apdrošināšanas pakalpojumiem pieaug. Latvijā mēs pārsvarā runājam par ļoti klasiskām apdrošināšanas formām, riskiem un objektiem. Vienlaikus jāatzīmē, ka ik pa laikam arī Latvijā klienti interesējas par iespējām apdrošināt kādu netipisku objektu vai interesantu kolekciju. Lai apdrošinātu neikdienišķas lietas, vispirms tās tiek individuāli novērtētas, un šādos gadījumos klientiem tiek gatavots individuālas piedāvājums, atsevišķi arī pārrunāts pret kādiem riskiem konkrētais priekšmets vai objekts tiek apdrošināts,” stāsta apdrošināšanas sabiedrības Riska parakstīšanas departamenta direktors Ritvars Heniņš.

Latvijā interesanta pieredze ir bijusi Eiropas kultūras galvaspilsētu projekta ”Rīga 2014” ietvaros, kad paralēli tradicionālām lietām, ko apdrošina Latvijā, piemēram, koncertu un pasākumu rīkotāju civiltiesiskā atbildība, dažādu eksponātu apdrošināšana īpašuma apdrošināšanas ietvaros, tika apdrošināts arī īpaši šim notikumam izgatavotais pustonnu smagais Miera zvans, ar ko simboliski tika iezvanīta Pasaules koru olimpiāde.

“ERGO” ir apdrošinājusi arī ekskluzīvas izstādes un dažādas privātas mākslas kolekcijas. Savukārt, viens no neparastākajiem apdrošināšanas objektiem, kuru vērtību bija grūti noteikt, bija mākslas eksponāts kā laikmeta liecības – tuksnesī savākti atkritumi un izsmēķi. Netipisko apdrošināto objektu sarakstā ir arī neparasta izskata ruma pudele, kā arī viena no pirmajām skārda “Coca-cola” bundžiņām. Ne vienmēr netipiskajiem apdrošināšanas objektiem ir kāda mākslinieciskā vērtība. Visbiežāk runa ir par emocionālo vērtību, ko ir grūti novērtēt naudas izteiksmē.

“Pasaulē apdrošinātāju praksē ir arī tādas apdrošināšanas polises, kas sākotnēji var šķist un nereti arī ir diezgan savdabīgas vai pat komiskas, tomēr vienlaikus ir arī tādas polises, kas jau kādu laiku neizraisa izbrīnu, piemēram, apdrošināšana pret kāzu atcelšanu sliktu laikapstākļu dēļ vai apdrošināšana gadījumam, ja līgava vai līgavainis neierodas uz kāzām. Ne viens vien pāris pasaulē ir apdrošinājies pret tādu gadījumu, ja viena bērna vietā piedzimst dvīnīši vai trīnīši. Tikmēr bez smaida nav iespējams uztvert to, ka, piemēram, Londonā kāda komiķu trupa ir apdrošinājusies situācijai, ja kāds no publikas viņu izrāžu laikā varētu nomirt no smiekliem,” stāsta Heniņš.

Savdabīgo apdrošināšanas polišu vai apdrošināto lietu ziņā īpaši izceļas Amerikas Savienotās Valstis. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēki apdrošinās pret vampīra un zombiju uzbrukumiem, kā arī pret gadījumiem, ja tiks piedzīvota spokošanās. ASV ir aptuveni 20 000 cilvēku, kuri apdrošinājušies pret to, ka viņus nolaupītu citplanētieši. Taču arī Apvienotajā Karalistē ir atrodamas vairākas interesantas un netipiskas apdrošināšanas polises, piemēram, ir uzņēmumi, kas, pasargājot sevi no neērtībām un finansiāliem zaudējumiem, apdrošinās pret gadījumu, ja vairāki uzņēmuma darbinieki vienlaikus laimētu loterijā un pamestu uzņēmumu.

0 Komentāru