Veiksmīgie latvieši Dānijā ceļ metro un glezno

Komentāri

Tiem latviešiem, kuriem izdevies iedzīvoties Dānijā un veiksmīgi sevi realizēt, šī valsts piedāvā lielisku karjeras izaugsmi un pašrealizāciju.

TV3 turpina stāstu sēriju par to, kā latviešiem klājas plašajā pasaulē.

Konstruktors Lego ir viens no dāņu lepnumiem. To radījis kāds vietējais amatnieks 1934.gadā, un kopš tā laika šie plastmasas klucīši ir kļuvuši slaveni visā pasaulē. Dānijas galvaspilsēta Kopenhāgena šobrīd ir kā milzīgs Lego konstruktors. Te pirms diviem gadiem sākts Dānijā līdz šim apjomīgākais būvniecības projekts – jaunas metro līnijas izbūve. Līdz 2018.gadam tiks izveidotas 17 jaunas metro stacijas, kas katru dienu apkalpos 275 tūkstošus pasažieru.

Latvietis būvē Kopenhāgenā metro

Šis ir lielākais būvniecības projekts Dānijas vēsturē. Izmaksas – 2,8 mijardi eiro. Par šādu naudu varētu uzbūvēt piecpadsmit Latvijas Nacionālas bibliotēkas ēkas. Pirms ziemassvētkiem TV3 Ziņas bibliotēkā satiek Mārci Ginteru. Viņš tikko bijis atvaļinājumā siltās zemēs un jau pēc dienas Latvijā atgriezīsies Dānijā. Viņš strādā vienā no galvenajiem jaunās metro līnijas objektiem, kur ir otrais cilvēks būvlaukumā – būvinženieris un atbildīgais par kvalitātes kontroli.

Foto: ekrānšāviņš

Foto: ekrānšāviņš

Būvinženieris Dānijas metro projektā Mārcis Ginters. Dānijā 1,5 gadu:
Teicu ģimenei un draugiem un saviem tuviem cilvēkiem, ka tur būšu gadu. Nu šobrīd esmu pusotru gadu. Katrā gadījumā teikšu godīgi –būtu gandarīts piedalīties kādā vērienīgākā projektā Latvijā. Bet, ja skatos no tāda viedokļa – šobrīd viņu jau nav.

Necerēti vērienīgi būvdarbi

Mārcis pirms pāris gadiem pabeidzis maģistratūru Rīgas tehniskajā universitātē – kļuvis par diplomētu transportbūvju speciālistu, dažus gadus nostrādājis firmā Latvijā. Tad padzirdējis, ka metro būvnieki meklē jaunus talantus un pieteicies. Dažus mēnešus vēlāk jau krāmējis čemodānus. Būvlaukumā sapratis, ka, salīdzinot ar ceļu izbūvi, šī ir raķešu zinātne.

”Sākot ar tehnikas vienībām. Tas ir kā tu ieslēdz Discovery kanālu un skaties iekārtas, kas strādā. Un tu viņas ieraugi un es pat nestādījos priekšā, kas ar viņām notiek,” par pirmajiem iespaidiem stāsta M. Ginters, ”Tas bija grūti. Tas tiešām bija grūti. Dažreiz likās – kāpēc es tur atrodos? Bet laikam ejot viss ir savās vietās, un viss ir kārtībā. Pats galvenais ir tas – es nekaunos prasīt un nekaunos jautāt, vai es nekļūdos.”

Metro būvē kreklā ar apkaklīti

Būvlaukums nav vienkāršs – tas atrodas pašā Kopenhāgenas vēsturiskajā centrā. Tur pat ir paši dārgākie un elitārākie dzīvokļi pilsētā, kur mitinās vietējās slavenības. Neskaitāmas vēsturiskas celtnes un arī karaļnams. Visā apkārtnē izvietoti dažādi sensori, kas mēra svārstības, trokšņu līmeni, seko, vai neparādās plaisas vai arī neceļas gruntsūdeņi māju pagrabos. Mārcim darba aprakstā teikts, ka būvlaukumā jāierodas kreklā ar apkakli, jo celtnieki ikdienā ir redzami no smalko iedzīvotāju logiem.

Jautāts, vai viņš ir galvenais būvobjektā, Mārcis Ginters paskaidro: ”Nu nē. Vadītājs jau uzņemas. Viņš uzliek pēdējo parakstu. Bet, protams, pirms tam parakstīšu es. Un pirms viņš parakstīs, viņš vēlreiz izies tam visam cauri, un mēs izrunāsim visu no a-z. Varbūt tāpēc ir tāds priekšstats, ka dāņi ļoti daudz runā, nevis strādā, bet tam visam ir pamats, jo mēs tiešām ļoti daudz laika pavadām runājot, kas ir izdarīts un kas būs jādara.”

Dāņi ir efektīvi perfekcionisti

”Dāņi ir lieli kārtības mīlētāji, un šajā valstī svarīgi ir nepārstrādāties,” stāsta Latvijas vēstnieks Dānijā Kaspars Ozoliņš. Strādājot bez virsstundām, bet katru soli rūpīgi izplānojot, dāņus varot uzskatīt par vienu no efektīvākajām nācijām pasaulē.

Latvijas vēstnieks Dānijā Kaspars Ozoliņš:
Strādājot tik īsas darba stundas, elastīgu darba grafiku, spējot panākt tādu kopproduktu, labklājību, kur iespējams caur lieliem nodokļiem, savstarpēji uzticēšanos, efektīvu un milzīgi valsts aparātu, nodot atpakaļ valsts iedzīvotājiem, es domāju tas ir kaut kas īpašs.

Bez augstas klases celtniekiem un LEGO, Ecco apaviem, audiotehnikas ražotāja Bang & Olufsen. Carlsberg alus dāņi lepojas arī ar savu izsmalcināto mākslas gaumi.

Dānijā viss pārlieku sakārtots

Ieva Blūma Dānijā dzīvo jau 16 gadus. Šeit arī apprecējusies un  audzina trīs bērnus. Izstādes rīkojusi visā pasaulē. Pirms četriem gadiem gleznas atvestas arī uz Rīgu, tomēr uz Latviju sanāk atbraukt reti. Pārsvarā izstādes notiek Dānijā.

Bankās un citos lielajos uzņēmumos te ir īpaša tradīcija. Darba kolektīvi iemaksā naudu speciālā fondā, un par savāktajiem līdzekļiem birojos regulāri rīko izstādes. Ieva šādi pārdevusi darbus gandrīz visām lielākajām kompānijām un bankām Kopenhāgenā.

Ja būvinženieris Mārcis Ginters, kurš būvē Kopenhāgenas metro, domā par karjeru Latvijā, gleznotāja Ieva Būma vairākkārt atkārto – ja nebūtu jāaudzina bērni, viņa brauktu uz Londonu vai Parīzi, jo Kopenhāgena māksliniekiem esot pārāk vienmuļa un rāma. Viņa 16 gadu laikā esot kļuvusi par pasaules pilsoni, kura lepojas, ka nāk no Latvijas.

Lasi vēl