Veidos apmācību programmu, kā cienīgi sagatavoties pensionēšanās vecumam

2 komentāri

“Vecums nav šķērslis,” – ar šādu vadmotīvu sākts projekts topošo senioru informēšanas kampaņai, kā cienīgi sagatavoties pensionēšanās dzīves posmam.

Laikā līdz nākamā gada rudenim būs izstrādāti praktiskas informāciju bloki, lai pensijas vecums neatnāktu kā šoks un nevarības sākums.

Kad pienāk laiks doties pensijā, ļoti daudziem sākas panika un neziņa, kā jēgpilni, sociāli un fiziski aktīvi pavadīt vecumdienas. To mainīt iecerējušas pensionāru federācijas no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Kopīgā projektā tiks radītas informatīvās apmācību programmas un mācību materiāli pirmspensijas, kā arī agrīnā pensijas vecuma cilvēkiem, lai savlaicīgi tie psiholoģiski un praktiski sagatavojas vecumdienām.

Mārtiņš Valters
Projekta “Vecums nav šķērslis” vadītājs

Mēs varam vienīgi palīdzēt cilvēkiem, kas paši grib mainīties, uzturēt sevi psiholoģiski un fiziski veselīgus, aktīvi darboties tālāk. Tieši viņiem informācija domāta. Izslēdzu iespēju gan, ka mēs sasniegsim ideālo stāvokli, ka vairs nebūs pensionāri čīkstētāji. Bija un būs.

Taču ir cerība, ka šo pensionāru – vaimanātāju skaits samazināsies, un viņi no šī projekta iemācīsies, – kā pārdzīvot adaptācijas periodu, aizejot pensijā, kādas ir iespējas saņemt sociālo palīdzību, kā saglabāt fizisko un psiholoģisko veselību, kā apgūt jaunas zināšanas un prasmes. Tāpat daudziem svarīgi esot uzzināt, kā izvairīties un pārvarēt vientulības sajūtu. Taču svarīgi esot pensionāriem uzzināt, kā organizēt savu mazo uzņēmējdarbību papildinātu ienākumu gūšanai

Andris Siliņš
Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājs

Dienu dienā tiekos ar cilvēkiem, kuru rīcībā nav pietiekami daudz informācijas, lai viņi varētu saņemt palīdzību, kas viņiem pienākas, lai viņi varētu izdarīt kaut ko tādu, kas var pašam palīdzēt, – kaut vai uzsākt mazo uzņēmējdarbību.

Projekts būs gatavs nākamā gada rudenī, un apmācībām varēs pieteikties gan pirmspensijas vecuma ļaudis, gan arī pašvaldību sociālie darbinieki, kuri zināšanas un padomus laimīgām vecumdienām nodos savu pilsētu, pagastu un ciemu senioriem. Šādu projektu atzinīgi vērtē daļa to, kas jau ir pensijā. Viņu padoms, – piedalīties dažādās biedrībās.

Rūta
Pensionāre

Es esmu ļoti aizņemts cilvēks, – es eju uz latviešu biedrību, skolotāju klubu kā uz darbu, bet, protams, man par to nemaksā. Taču mana dzīve ir pilnīgi piepildīta, es esmu laimīga šī skolotāju kluba dēļ.

Savukārt tie, kuriem pensija vēl tikai priekšā, dažādi vērtē šo gaidāmo dzīves posmu.

Staņislava

Es neredzu iemeslu apturēt dzīvi, es nedomāju, ka dzīve apstāsies, jo es sev apkārt redzu ļoti daudz enerģisku cilvēku, kuri turpina strādāt, kuri iesaistās kaut kādos nerealizētos ģimenes sapņos.

Rolands

Es domāju, ka tas naudas jautājums būs tik sāpīgs, ka vairs nebūs laika sociālajai dzīvei. Tas ir daudziem cilvēkiem, kurus es pazīstu un kuriem līdz pensijai ir diezgan patālu, bet jau dotajā brīdī mokas ar problēmām. Tieši dzīvokļa problēma un naudas problēma, jo dotajā brīdī kaut ko uzkrāt ir pilnīgi neiespējami.

Pensionāru informēšanas jaunā projektā būs iekļauti arī padomi, kā papildus sameklēt visu iespējamo sociālo palīdzību.

TOP komentāri

 • Leons Zviedris
  +1 +1 0

  Leons Zviedris

  Nodrošiniet pensionāra cienīgu pensiju ,un pensionārs pats zinās ,kā cienīgi ne tikai sagatavoties pensionēšanās vecumam , bet arī to pavadīt !
 • Lasītāja
  0 0 0

  Lasītāja

  Es arī domāju,ka vajag pensionāriem veltīt vairāk naudas līdzekļus, it sevišķi tiem kuriem ir liels darba stāžs. Citādi lielās pensijas saņem tādi,kas gandrīz nav strādājuši, bet ir lieli ietekmīgi draugi.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl