Vecāku (bez)atbildības sekas: šovasar jau vairāki nepieskatīti bērni “iekūlušies” bīstamās situācijās

Pievienot komentāru
Vecāku (bez)atbildības sekas: šovasar jau vairāki nepieskatīti bērni “iekūlušies” bīstamās situācijās
Foto: Flickr / Jamie Lantzy

Pēdējās nedēļas laikā izskanējuši vairāki skaļi gadījumi, kad vecāki bez uzraudzības atstājuši bērnus, kuri tādēļ nonākuši veselībai un dzīvībai bīstamās situācijās. Lai arī situācijas atrisinājās veiksmīgi, tomēr pamatots ir jautājums, kādēļ vecāki tik bezatbildīgi rīkojušies, ļaudami savām mazajām atvasēm palikt vienām un vai vecākiem par to nepienāktos sods vai pat bērnu aprūpēs tiesību atņemšana?

Pirmdien Latviju pāršalca ziņa par Engures novada mežos pazudušo divgadīgo Hugo, kurš, vecāku nepieskatīts, aizklīda prom no kempinga un deviņas stundas bija pazudis. Paveicās, ka viņu izdevās atrast sveiku un veselu. Taču aizvadītās nedēļas nogalē Rīgas centrā risinājās līdzīgs gadījums – kad divi brālīši, atstāti vieni paši, nonāca bīstamā situācijā. Vienos naktī pašvaldības policija Artilērijas ielā sastapa desmitgadīgu zēnu, kurš rokās nesa zīdaini.

Policija zēnus aizveda uz tēva dzīvesvietu, tur ieradās arī bērnu māte, kas skaidrojusi, ka bērnus audzina viena. Naktī izsaukta uz darbu, un, baidoties neieriešanās gadījumā to pazaudēt, nolēmusi guļošās atvases atstāt vienas. Taču nekas cits, izņemot ārkārtas situāciju, neesot liecinājis, ka bērni ir apdraudēti, tādēļ policija pieņēma paskaidrojumus un lietu nodeva bāriņtiesai.

Pēc Latvijas likumiem gan šāda situācija nedrīkstēja gadīties. Bērnus bez pieaugušo klātbūtnes nevar atstāt līdz septiņu gadu vecumam. Savukārt pieskatīt bērnu drīkst no 13 gadiem. Līdz ar to desmitgadīgais zēns nemaz nedrīkstēja pieskatīt savu jaunāko brāli. Bāriņtiesā stāsta, ka ar ģimeni pašreiz strādājot sociālais dienests, lai līdzīga situācija neatkārtotos. Taču vecāki, visticamāk, tiks cauri vien ar izbīli un aprūpes tiesības tiem neatņems.

Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā norāda, ka šādi gadījumi Latvijā nenotiek tik bieži, lai bērnu atstāšanu bez uzraudzības varētu saukt par izplatītu problēmu. Taču situācijai, kurā bija iemesti abi brāļi, var būt arī tālejošākas sekas.

Krastiņa arī uzsver, ka, neraugoties uz likumu, kas ļauj septiņgadīgu bērnu atstāt vienu, nepieciešamība pēc tā ir rūpīgi jāizvērtē, jo, kamēr viens bērns ir drosmīgāks, otrs – bailīgāks. Jāpiebilst, ka citās valstīs likums ir stingrāks, piemēram, Lielbritānijā bērnu vienu pašu nedrīkst atstāt līdz 12 gadu vecumam.

Video