Vecāki vīlušies paviršajā skolēnu paštestu organizācijā

16 komentāri

Skolēnu testēšana ir vienīgais veids, kā mācības iespējami ilgi noturēt klātienē, un vairums vecāku to saprot un ir ļoti ieinteresēti jel kā palīdzēt arī bērnu testēšanā mājas apstākļos, bet vilšanos raisa dažādas ar šo procesu saistītās ķibeles, vēsta TV3 Ziņas.

Ralfs skolas gaitas uzsāka šoruden. Vecāki jau ar bažām gaidīja, ko mācību gads nesīs – no citu stāstiem bija dzirdēts par attālinātajām mācībām, kas vairāk tāda mājmācība vien esot. Par laimi, mazais pirmklasnieks lielākoties tomēr mācās klātienē, vien ar īsiem pārtraukumiem, esot pašizolācijā kā kontaktpersonai. Vienīgais izaicinājums visai ģimenei ir testi.

Solvita Liepiņa, pirmklasnieka mamma

“Neviens jau nav pieradis veikt testus, bet bērns jo īpaši. Pirmos divus siekalu testus viņš spļāva stundu. Kad beidzot iemācījās spļaut, mainījās testi, un šajās svētku brīvdienās saskārāmies ar pavisam jaunu testu.”

Uz mājām Ralfam bija iedota antigēna testa kastīte, kur paraugu no deguna iespējams paņemt pašam un mājas apstākļos uzreiz arī iegūt rezultātu.

“Tiek prezumēts, ka bērns var to izdarīt pats, bet nav tik vienkārši pašam. Mēs visi kopā, visa ģimene rūpīgi, burts pa burtam lasījām instrukciju. Kā vēlāk sapratām, testa komplekts neatbilst tam, kas rakstīts instruktāžā. Katrs dzīvo savu neatkarīgu dzīvi,” stāsta pirmklasnieka mamma.

Instruktāža runā par piltuvīti, kuras komplektā nav. Pilieni – vienā avotā teikts, ka pietiek ar trim, citā – vajag četrus. Un, kad beidzot parādās strīpiņas, atklājas, ka rezultāts nav nolasāms, jo trāpījies brāķis. C un T marķējumu pie lodziņiem nemaz nav.

Ja vēl pret pašu brāķi vecāki izturas saprotoši, sakot, ka tā taču var gadīties, tad sadusmo vienkāršu norāžu trūkums tai pašā instrukcijā – kur šādā gadījumā vērsties un ko darīt, ja turklāt vēl ir svētdienas vakars un nav skaidrs, vai nākamajā dienā bērns drīkst doties uz skolu.

Solvita Liepiņa, pirmklasnieka mamma

“Mēs piederam pie tiem, kas darīs visu, kas nepieciešams, lai paši būtu drošībā un bērns mācītos drošā vidē. Visai toleranti līdz šim esmu izturējusies, bet ir saprātīgums, un mani pārsteidz nevīžība, ar kādu tiek organizēts process!”

Solvita ar savu neveiksmīgo pieredzi padalījās sociālajos tīklos, nejauši aizsākot plašu diskusiju. Mammas vēl pajoko – labi, ka esot grūtniecības testus veikušas, vismaz zina, kā tos nolasīt.

Skolēnu skrīningu uzrauga Veselības inspekcija, bet tur sūdzību skaits pēc antigēnu testu ieviešanas neesot pieaudzis. Tāpēc iestādē aicina nedienas izklāstīt ne vien sociālajos tīklos, bet arī vērsties ar oficiālu iesniegumu inspekcijā.

Veselības inspekcija

“Mājaslapā ir norādīta elektroniskā adrese. Kad saņemam informāciju, sazināmies ar attiecīgo laboratoriju un mēģinām saprast, kur tas caurums, kur kaut kas “izkrīt” un mēģinām labot, bet šajā ziņā – ja būtu konkrēti gadījumi, varētu runāt. Ja mums zvana, bet negrib nosaukt ne skolu, ne laboratoriju, tad tas ir tāds troksnis, kas nevaru pateikt, vai balts vai pelēks, vai tumšāks… Ja gribu ko paziņot, jānosauc sevi, skolu, laboratoriju.”

Savukārt, atbildot uz aizdomām, ka paštestu veikšana nav droša, jo tā sabiedrības daļa, kura jau nodemonstrējusi klaju neieinteresētību jel kā iesaistīties pandēmijas ierobežošanā, var tikpat labi samelot vai testu bērnam mājās neuztaisīt vispār, inspekcijā atbild – viss atkarīgs no sabiedrības brieduma. Ja vecāki melos, klases nepārtraukti sēdēs karantīnā, jo vīruss būs padots tālāk.

“Katram policistu nepieliksim! Ja nemainīsies sabiedrības domāšana, būsim turpat, kur esam – sēdēsim “lokdaunos”, bērni sēdēs mājās un kā kara laikā aizies pirmo reizi skolā desmit gadu vecumā,” atzīst inspekcijā.

Lai skolēnu testēšanai būtu iespējami lielāka jēga, ar informāciju par nepilnībām Veselības inspekcija lūdz vērsties elektroniski, rakstot uz [email protected]

16 komentāri