Vecāki neprot nospraust robežas: bērni pārāk daudz laika pavada, “pielipuši” pie ekrāniem

10 komentāri
Vecāki neprot nospraust robežas: bērni pārāk daudz laika pavada, “pielipuši” pie ekrāniem
CARO/SCANPIX

Saudzēt savas un savu tuvinieku acis aicina ārsti, jo šodien ir Starptautiskā redzes diena. Teju 300 miljonu cilvēku pasaulē ir problēmas ar redzi, bet tās var arī laikus pamanīt. Tikmēr oftalmologi jeb acu ārsti vērš uzmanību, ka lielu slodzi bērnu acīm nodara nekontrolējama dažādu ekrānierīču lietošana un nereti tādēļ var attīstīties tuvredzība.

Lai pārbaudītu redzi un tās funkcijas, šāda neverbālā komunikācija acu ārstiem parasti notiek ar ļoti maziem pacientiem.

BKUS acu ārste Sandra Valeiņa ir pārliecināta, ka bērnam līdz divu gadu vecumam vispār nedrīkst dot rokās telefonu – acis tam nav gatavas. Un šis periods, kad redze tikai veidojas, ir diezgan garš – no diviem mēnešiem līdz septiņiem, astoņiem gadiem.

“Tas ir pats jutīgākais periods. Mazam bēram ļoti patīk, kas kustas, kur ko labu var paskatīties, tuvumā skatīties viņam vispār patīk, jo redze tālumā vēl nav stabila un tāla,” pauž acu ārste.

Tad bērni pierod skatīties tuvumā, stāsta daktere Valeiņa, viņiem arvien grūtāk kļūst lūkoties tālumā. Ar laiku tieši šā iemesla dēļ var attīstīties tuvredzība: “Lielākoties mēs iemācāmies skatīties tuvumā, “pielīpam” ekrānam, esam tam tuvumā, tālumā pat nemākam skatīties, un beigās tā kļūst par īstu tuvredzību.”

Diemžēl Latvijā netiek veikti pētījumi par šo tēmu un precīzi nav zināms, vai tuvredzība bērniem tiek konstatēta arvien biežāk. Tikmēr skolotāji pamana, ka vecāki pēdējos gados lūdz sēdināt savas atvases pirmajos solos, jo no citiem bērns nevar saskatīt, kas ir rakstīts uz tāfeles.

Anita Līne ir sākumskolas skolotāja ar vairāk nekā 20 gadu stāžu. Pēc viņas novērojumiem bērnu, kam ir problēmas ar redzi, kļūst arvien vairāk: “Ja tādā lielākā laika posmā skatās, tad palielinās. Ne tikai brilles, bet ir vairāki ārsta lūgumi, lai ļauj sēdēt tuvāk bērnam, jo viņam ir laika posms tagad, kad tiek novērots brilles vajadzēs vai nevajadzēs. Agrāk tik bieži nebija.”

Dažādu ekrānierīču lietošana ietekmē gan bērna redzi, gan intelektuālo attīstību, gan komunikācijas spējas, savu viedokli pauž Rīgas 64. vidusskolas bērnu psiholoģe Daina Žurilo. Pie viņas uz konsultācijām nāk izmisuši vecāki, kuri vairs netiek galā ar šo problēmu. Pat saprotot, ka sēdēt ilgstoši ar viedtālruni rokās var pasliktināt redzi, bērni šos aizliegumus pat ignorē.

“Tajā brīdī, kad vecāki sāk saprast, viņi nespēj šīs robežas nospraust. Tā viņi uzreiz pasaka: kā mēs tagad uzreiz kaut ko “nogriezīsim”? Un realitāte ir tāda, ka bērns var spēlēt piecas sešas stundas dienā. Un ģimenē tas liekas normāli,” pauž psiholoģe.

Pēc ekspertu domām, Latvijā nenāktu par sliktu sods tiem vecākiem, kuri ļauj bērniem līdz 3 gadu vecumam pavadīt laiku viedierīcēs. Piemēram, šāds sods ir kādā Āzijas valstī. Tikmēr acu ārsti iesaka vecākiem kontrolēt viedtālruņa lietošanu un ik pēc 20 minūtēm lūgt bērniem atpūtināt acis, citādāk nākotnē viņiem noteikti veidosies problēmas ar redzi.

Vairāk par tematu – raidījuma “900 sekundes” sižetā