Vecāki, esiet modri! Latvijā arvien vairāk bērnu saslimst ar difteriju

0 Komentāru
Vecāki, esiet modri! Latvijā arvien vairāk bērnu saslimst ar difteriju
Foto: Quinn Dombrowski / Flickr

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka pēdējos gados pieaudzis reģistrēto difterijas gadījumu skaits, sevišķi bērnu vidū.

No 2009. līdz 2011. gadam kopā tika reģistrēti 14 difterijas gadījumi, taču netika reģistrēti saslimšanas gadījumi bērniem. Nākamajos trijos gados – no 2012. līdz 2014.gadam tika reģistrēti 35 difterijas gadījumi, no tiem – 12 gadījumi bērniem.

2015. gadā epidemioloģiskā situācija ar difteriju joprojām ir nelabvēlīga – no 2015. gada janvāra līdz oktobra beigām kopā reģistrēti deviņi difterijas gadījumi, no tiem jau četri gadījumi bērniem.

Difterija ir vakcīnregulējama infekcijas slimība. Vakcinācija pret difteriju apmaksā valsts.

Lai gan iepriekš bija sasniegts pietiekami augsts imunizācijas līmenis, kas ievērojami samazināja saslimstību ar difteriju, tomēr pēdējos gados vērojama imunizācijas rādītāju pasliktināšanās tendence – īpaši pieaugušo un pusaudžu vidū. Imunizācijas līmenis 2014.gadā pieaugušajiem samazinājies līdz 59%, bet 14 gadus veciem pusaudžiem – līdz 89%.

Uzraudzības rezultāti liecina, ka pieaudzis to vecāku īpatsvars, kuri rakstiski noformējuši atteikumu no vakcinācijas pret difteriju bērniem. Saskaņā ar Sabiedrības veselības pamatnostādnēm 2014-2020.gadam ir nepieciešams nodrošināt vismaz 65% pieaugušo iedzīvotāju vakcinācijas aptveri un vismaz 95% aptveri bērnu vidū, kas palīdzētu ierobežot infekcijas slimības izplatību un pat pilnībā likvidētu to.

Difterija ir lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu ceļā. Tas nozīmē, ka ar difteriju var inficēties, ieelpojot sīkus pilienus, kurus izplata inficētā persona, runājot, klepojot vai šķaudot. Ar difteriju var inficēties arī saskaroties ar priekšmetiem, sadzīves piederumiem, uz kuriem ir infekcijas izraisītājs. Difterijas baktērijas izdala toksīnu, kas bojā dažādu orgānu audus, sevišķi sirds muskulatūras, nieru, aknu, virsnieru dziedzera un nervu audus. Ja difterijas slimnieka ārstēšana netiek laikus uzsākta, smagākos gadījumos slimība var beigties ar nāvi vai invaliditāti.

Kopš 2002. gada no difterijas Latvijā miruši 20 cilvēki, tajā skaitā četri bērni. Neviens no mirušajiem nebija vakcinēts.

Aizsardzībā pret difteriju izšķiroša nozīme ir savlaicīgai un pilnai pamatvakcinācijai un regulārai balstvakcinācijai. Aicinām Jūs kopā ar ģimenes ārstu izvērtēt savu un savu bērnu vakcinācijas statusu un veikt vakcināciju vai balstvakcināciju pret difteriju, informē SPKC pārstāvji.
0 Komentāru