VDK vēstures pētniece par “čekas maisiem”: interesenti tur atradīs savus paziņas un sabiedrībā zināmus cilvēkus

7 komentāri

Jau pusotru mēnesi slavenajos “čekas maisos” ir iespējams ielūkoties vairākiem vēsturniekiem, kuri Satversmes aizsardzības birojā (SAB) saņēmuši speciālās pielaides.

Ekspertiem nākas secināt, ka Latvijas rīcībā esošās VDK kartotēkas saturs ir ļoti nepilnīgs. Liela daļa aģentu kartīšu ir dzēstas, savukārt par tām, kuras saglabājušās, pieejama visai fragmentēta informācija.

Lai arī pilnīgu vēsturisko taisnību atjaunot neizdosies, eksperti tomēr uzskata, ka maisu saturs būtu publiskojams.

TV3 Ziņām izdevās satikt trīs jaunās paaudzes vēsturniekus, kuri pēdējo pusotru mēnesi pavadījuši SAB, vētījot tā saukto “čekas maisu” saturu. Lai arī viņiem stingri noliegts runāt par konkrētām personām, visi uzdūrušies sabiedrībā pazīstamu cilvēku vārdiem, īpaši mākslinieku un zinātnieku vidū.  Taču trūkst paša svarīgākā – informācijas, kāpēc šie  cilvēki piekrituši sadarboties. Daudzos gadījumos arī tas, ko un vai vispār viņi ziņojuši.

Signe Irbe
VDK vēstures pētniece

Pilnīgi noteikti, – interesenti tur atradīs savus paziņas un sabiedrībā zināmus cilvēkus. Tas, ko man šķiet ārkārtīgi svarīgi uzsvērt ir, ka situācija būtībā nemainīsies, jo ieraugot kartīti, nevar izdarīt pārsteidzīgus secinājumus, jo mums nav viņu darba lietas, kas neļauj izdarīt secinājumus, kāda līmeņa aģenti viņi bijuši.

Gints Zelmanis
vēsturnieks, VDK Izpētes komisijas loceklis

Tad, kad cilvēku savervēja, viņa vārdu ierakstīja kartītē un kartīti pierakstīja žurnālā. Savukārt pēc tam par cilvēku iekārtoja personas lietu, savukārt viņa sniegtie ziņojumi tika likti tā saucamajā darba lietā. Līdz ar to, tā svarīgāka informācija atradās tieši viņa personas un darba lietās, un tieši tie ir dokumenti, kas Latvija pietrūkst visvairāk, kuru nav, jo savulaik tika aizvesti.

Nepilnīgi ir arī aģentu saraksti. SAB saglabājusies informācija vien par piekto daļu ziņotāju.

Saskaņā ar VDK žurnāliem, kuri “Čekas māja” tika pildīti līdz pat 1987.gadam, Latvijā darbojās vairāk nekā 22 000 aģentu. Čekas maisos gan atrodamas tikai 4000 aģentu kartītes.

Iemesli, kāpēc lielākā daļa kartīšu dzēstas, ir dažādi,  – aģenta nāve vai aiziešana pensijā, kā arī kļūšana par politiķi. Ja kāda kompartijas augsti stāvoša amatpersona pirms amata ieņemšanas sadarbojās ar čeku, visa informācija par viņu tika izdzēsta.

“Ministri, ministru padomes priekšsēdētājs, rajona partijas komitejas pirmie sekretāri un tā tālāk. Bija speciāls amatpersonu saraksts, kuras vervēt nedrīkstēja,” skaidro Zelmanis.

Tāpat tiek uzsvērts, ka ne visi varēja zināt, ka viņu uzvārds ir maisos. Aptuveni trešā daļa no aģentiem bija kandidāti.

“Bija dažādas kategorijas, bija aģenti, bija konspiratīvo dzīvokļu turētāji un bija čekas kontaktpersonas. Šie cilvēki varēja nezināt, ka cilvēks ar kuru viņš kontaktējas ir no VDK,” min Zelmanis.

Īpaši daudz šādu kontaktpersonu ir starp kultūras darbiniekiem, kuru uzvārdi, publiskojot maisu saturu, visticamāk, raisītu lielāko ažiotāžu. Lai arī vēsturisku taisnību atjaunot neizdosies, vēsturnieki tomēr uzskata, ka maisi ir jāatver.

Gatis Liepiņš

Gatis Liepiņš
VDK Izpētes komisiju pametušais vēsturnieks

Man jāpiekrīt viedoklim, ka katram, kuram bijušas aizdomas, ir iespēja pārbaudīt – viņš tur ir vai nav, un kaut kāda veidā atklāties.

Nekādas juridiskas sekas “čekas maisu” atvēršanai nesekos. Tikai 13 ierosinātajās lietas no 400 tiesās izdevies pierādīt sadarbības faktu, kas personai liedz kļūt, piemēram, par Saeimas deputātu.

Pagaidām nav skaidrs, kad un vai vispār “čekas maisu” atvēršana notiks. Tam nepieciešamas visai būtiskas likuma izmaiņas, un arī 4000 aģentu izpēte ir tikai tās sākumposmā.

7 komentāri