VDK materiālu pētniekus satrauc, ka pēdējos gados iznīcināti vairāki vērtīgi dokumenti

Komentāri

Beidzot, pēc pusotra gada sākoties Valsts drošības komitejas dokumentu izpētes komisijas praktiskajam darbam, radušās bažas par atsevišķu pētniekiem noderīgu dokumentu iznīcināšanu. Vai tām ir pamats un vai visas vēstures liecības ir drošībā?

VDK dokumenti un materiāli Latvijā tiek glabāti dažādās iestādēs. Lielākā daļa no tiem, kas pārsvarā saistīti ar padomju represīvā režīma cilvēktiesību pārkāpumiem, atrodas Valsts arhīvā un pētniecībai esot brīvi pieejami.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Bijušās VDK bibliotēkas materiāli nonāca Policijas akadēmijā, tagad – koledžā. 2013. gadā tika izveidota speciāla komisija, kas lēma, ka daļa no bibliotēkas krājuma jāatdod Drošības policijai, pavisam neliela jāpatur, bet 43 vienības ir jāiznīcina.

Iznīcinātās bibliotēkas vienības nevarot saukt par VDK dokumentiem, tomēr pētniecībai materiāli varētu būt derējuši, neslēpj VDK dokumentu izpētes komisijas loceklis.

Tāpat bažas radījusi iespēja, ka, iztekot glabāšanas termiņam, varētu tikt iznīcināta daļa no jau neatkarīgas Latvijas tiesu lietu par VDK sadarbības fakta konstatēšanu materiāliem. Tiesnesis Juris Stukāns aicinājis pētnieku komisiju vērsties Tieslietu ministrijā, lai tā aicinātu tiesas atstāt šīs kategorijas lietas pastāvīgai glabāšanai.

Lai iegūtu pilnu ainu, pētniekiem trūkst ziņu par VDK operatīvajiem dokumentiem, kuri glabājas Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā. Taču SAB durvis, pēc pētnieku teiktā, viņiem līdz šim vēl aizvien paliek slēgtas.

Video

Lasi vēl