VDK kartotēka izprovocē konfliktu starp RSU pasniedzējiem

6 komentāri

Kāpēc cilvēkam ar segvārdu ”Arnolds” nav ierunājusies sirdsapziņa? Šāds jautājums sociālajos tīklos kolēģim par viņa iespējamu atrašanos publicētajā VDK aģentu kartotēkā tagad draud pāraugt strīdā akadēmiskajās aprindās.

Ierakstu publicējusi Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore Santa Purviņa, bet viņas kolēģis par to vērsies augstskolas Ētikas komisijā.

Starp vairākiem tūkstošiem publicēto VDK aģentu kartīšu atrodama arī šī, – segvārds ”Arnolds”, īstajā vārdā Guntis Bahs. Tas sakrīt ar personu, kas šobrīd ir RSU Veselības studiju prorektors.

Publisku jautājumu par pagātni kolēģe Santa Purviņa uzdeva savā “Facebook” kontā, – vai pēc tam, kad kartotēka kļuvusi publiska, kolēģim nav ierunājusies sirdsapziņa?

“Profesoram bija vai nu jāpaskaidro, vai jāizsaka savs viedoklis, nevis vienkārši jāklusē. Un pierakstot informāciju klāt, kas viņu neaizvaino…Es neesmu viņa vārdu minējusi, viņš pats sevi ir atpazinis, tad momentā tiek vērstas represijas,” norāda Purviņa.

Skaidrojuma vietā Guntis Bahs vērsies augstskolas Ētikas komisijā.

“Tas tomēr izraisa, ja ne dusmas, tad vismaz sajūtu, ka ir padomju laiki atgriezušies,” tā par notikušo pauž Purviņa.

Savukārt Bahs norāda: “Ir jāizprot konteksts. Viņa pievieno kartiņu. Kartiņa pati par sevi jau nenorāda, ka cilvēks ir vai nav kaut ko nodarījis. Bet pievienojot kartiņu viņa komentē un ar savu viedokli aizvieto jebkuru tiesu. Nu, es jūtos un, es zinu, – šādas darbības neveicis. Tā ir ētiskas vai neētiskas dabas uzvedība? Tāds ir jautājums. Un šo jautājumu es komisijai uzdodu.”

RSU Ētikas kodeksā ir seši punkti, kas saistīti ar savstarpējo koleģialitāti. Komisijas vadītāja LNT Ziņām norāda, ka tai jāizskata jebkurš no saņemtajiem iesniegumiem.

“Mēs aicinām cilvēkus, kas ir minēti iesniegumā vai nu rakstījuši iesniegumus, būt klātienē, jo iesniegumā ne vienmēr pateikts viss iespējamais. Līdz ar to – mēs nevienu neizsaucam. Viņš var ierasties, var nenākt, un tad notiks bez uzklausīšanas. Jautājums, jebkurā gadījumā tiks skatīts, lēmums būs. Tas, mūsuprāt, nav nekas īpašs,” skaidro RSU Farmācijas fakultātes prodekāne, Ētikas komisijas priekšsēdētāja Baiba Mauriņa.

RSU Ētikas kodeksā nav minētas iespējamās sankcijas, ja Purviņas rakstītais sociālajā tīklā tomēr tiks atzīts par nekoleģiālu rīcību. Iespējamos variantus šobrīd nepaskaidro arī komisijas vadītāja. Sēde paredzēta trešdien, 14.maijā.

Iepriekš jau vēstīts, ka pērnā gada decembrī sākusi darboties tīmekļa vietne, kurā publicēti bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumenti jeb tā dēvētie ”čekas maisi”.