VDK izpētes komisija visu gala ziņojumu nav iesniegusi; lūdz pagarināt darbības termiņu

0 Komentāru

Latvijas PSR Valsts drošības komisijas (VDK) dokumentu izpētes komisijai līdz 31. maijam bija jāiesniedz sava darba gala ziņojums ar rekomendācijām par veidu un kārtību, kādā publiskojami VDK dokumenti. Tomēr pretēji uzdotajam pilns gala ziņojums nav saņemts, bet komisija lūgusi pagarināt tās darbības termiņu līdz pat 2019. gadam.

Kārtība paredz, ka VDK komisijai jāiesniedz gala pārskats Latvijas Universitātes (LU) rektoram, kuram tas tālāk jāpārsūta Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM). Universitātē LNT Ziņām skaidroja, ka saņemts komisijas sagatavots likumprojekts un Ministru kabineta rīkojuma projekts par VDK dokumentu un ”čekas maisu” publiskošanu. To varot uzskatīt par daļu no gala ziņojuma, taču pats ziņojums, finanšu pārskats un ieteikumi politiķiem par tālāko rīcību nav saņemti.

Izglītības un zinātnes ministrs uzsver, ka ministrija no komisijas pagaidām nav saņēmusi vispār neko. “Tā skumjā atbilde – neesam saņēmuši. Ziņojums nav ministrijā vēl ienācis. Konsultējamies ar LU, jo viņi ir šī ziņojuma iesniedzēji mums,” saka Kārlis Šadurskis (V).

Arī speciāli šim jautājumam izveidotās Saeimas darba grupas vadītājs Ritvars Jansons (VL-TB/LNNK) šodien cerēja beidzot sākt pēc būtības diskutēt par to, kā tieši notiks ilgi gaidītā “čekas maisu” atvēršana. Taču darba grupai ar nožēlu nācās secināt, ka pilns gala ziņojums vēl nav nemaz gatavs.

Tagad komisija sola visus dokumentus LU iesniegt līdz 1. jūlijam. Kavēšanās saistīta ar to, ka VDK dokumentu un tā dēvēto ”čekas maisu” pētīšana slepenajās Satversmes aizsardzības biroja (SAB) telpās beigusies tikai 31. maijā jeb dienā, kad komisijai bija jāiesniedz ziņojums. Un tikai šajā dienā pētnieki no drošības dienesta saņēmuši savas piezīmes par izpētīto.

“Pārējiem komisijas locekļiem nebija iespējas iepazīties ar tām datnēm, ar kurām strādājām. Un tika komisijas sēdē nolemts, ka, lai viedoklis būtu iespējami objektīvāks, nebūtu iespējama nekāda subjektīva datņu interpretācija, dot pārējiem komisijas locekļiem iespēju iepazīties,” skaidro komisijas locekle Solveiga Krūmiņa-Koņkova, kuras vadībā notika ”čekas maisu” izpēte slepenajās SAB telpās.

Lai gan pētnieki tagad sola visu nepieciešamo iesniegt līdz 1. jūlijam, Saeimas darba grupas vadītājs Jansons atklāj, ka vienlaikus komisija arī lūgusi Saeimu pagarināt savas darbības termiņu līdz pat šī gada beigām – 31. decembrim. Lai pagarinātu komisijas darbības termiņu, ir jāmaina likums. Tomēr deputāts Jansons šaubās par to, vai šādam lēmumam varētu būt Saeimas vairākuma atbalsts.

0 Komentāru