”VDK aģents, kurš ziņoja par mani, neatkarīgajā Latvijā ieņēma augstu amatu.” V. Vīķe-Freiberga paver ”čekas maisu” noslēpuma priekškaru

Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga TV3 dokumentālajā filmā “Trejāda Vaira” atklājusi faktus par VDK aģentu mēģinājumiem viņu savervēt. Unikālā filma pirmizrādi piedzīvos 1. decembrī, eksprezidentes 80. dzimšanas dienā, bet Skaties.lv piedāvā ielūkoties fragmentos jau tagad.

Kādā no filmas epizodēm V. Vīķe-Freiberga atklās stāstu par kādu Latvijas zinātnieku, kurš padomju laikā ciemojies pie viņas Kanādā un vēlāk rakstījis atskaites Valsts drošības komitejai par abu kopīgajām sarunām.

Pirmais kontakts abiem bijis ”Expo” laikā. ”Četri gabali zinātnieku bija tur, tajā nedēļā, kas skaitījās Latvijas nedēļa. Tur bija mākslinieki, gleznotāji, zinātnieki.

Un no tiem viens bija tāds, kas staigāja apkārt, visiem čukstēdams, ka ”saprotiet, mēs jau esam būtībā ārkārtīgi patriotiski”,” atceras Vaira, kura jau toreiz neslēpusi minējumu, ka lielākais ”patriots” patiesībā esot aktīvākais aģents.

Vēlāk atklājies, ka šā zinātnieka uzdevums toreiz bijis censties Freibergu savervēt darbam PSRS slepeno dienestu labā. Bijusī prezidente atklāj, ka čekas ziņotājs atjaunotajā Latvijā ieņēmis “augstu amatu”.

”Viņa ziņojums bija profesionāls, tas bija cilvēks, kas to dara regulāri,” atcerēsies Vaira. Abu ceļi krustojušies arī tad, kad V. Vīķe-Freiberga bijusi prezidentes amatā, bet šis ziņotājs strādājis ”augstā amatā” atjaunotajā Latvijā.

”Bija pretīgi ar viņu satikties, centos no viņa izvairīties,” neslēps eksprezidente.

To nedrīkst palaist garām! Atklāti par šo un citiem savas dzīves notikumiem Vaira Vīķe-Freiberga plašāk stāstīs dokumentālajā filmā ”Trejāda Vaira” .

Filma ”Trejāda Vaira” TV3 ēterā 1. decembrī plkst. 19.35