1 komentārs

Veselībai kaitīgie putekļu mākoņi no bruģa zāģēšanas Valdemāra ielā ir mazinājušies, jo būvnieki, visticamāk, ir ņēmuši vērā šonedēļ sacelto ažiotāžu un sūdzības par specializēto zāģu ar ūdens pievadi nelietošanu. Tomēr joprojām ir vairākas citas problēmas. 

Valsts Darba inspekciju (VDI) nepatīkami pārsteidz Rīgas ielu remontdarbos atklāto pārkāpumu apjoms un pašu strādnieku nevērīgā attieksme pret savu veselību un arī gājēju drošību.

Tie paši ielu remontstrādnieki, kuri trešdien pieķerti pārkāpumā – veselībai kaitīgo putekļu radīšana, nelietojot zāģi ar asmens slapināšanu, – piektdien nu bija labojušies un betona plāksnes zāģēja jau atbilstoši prasībām. Taču joprojām ir citas problēmas – individuālo aizsarglīdzekļu nelietošana. Un to jau no tālienes pamana darba drošības inspektora trenētā acs.

VDI situāciju uz Valdemāra ielas raksturo kā sliktu. Pārkāpumi teju vai katru dienu – nelieto aizsargaustiņas, aizsargcimdus, respiratorus un speciālus apavus. Vai arī – ir tikai viens no aizsarglīdzekļiem, taču vienlaicīgi vajadzīgi vairāki.

VDI ir pārsteigta par ielu remontstrādnieku vieglprātīgo attieksmi pret savu veselību – lai arī darba devējs ir nodrošinājis ar visiem aizsarglīdzekļiem, tos nelieto, jo neesot ērti. Tos uzvelk tikai pēc inspektora aizrādījuma. Taču rokas tiek vien noplātītas, kad inspektors stāsta – apdraudēti esot arī garāmgājēji.

“Zāģēšanas procesā nav īsti nodalīta tā darba zona, un pastāv risks šķembām aizlidot un savainot garām ejošos,” skaidro Valsts Darba inspekcijas Rīgas reģiona vecākais inspektors Sergejs Krivonosovs.

Uz Valdemāra ielas remontdarbus veic ceļu būves uzņēmums “Binders”. VDI viņus ir vairākkārt brīdinājusi, bet sastādīto administratīvo pārkāpumu protokolu skaits drīz varētu pietuvoties līdz sodam 2900 eiro apmērā. Tikmēr “Binders” skaidro – saspringto izpildes termiņu dēļ objekta noslēguma fāzē ir piesaistīti dažādi apakšuzņēmēji, pret kuriem uzņēmums esot bezspēcīgs.

“Šiem apakšuzņēmējiem ir atšķirīga izpratne par individuālo darba aizsardzības līdzekļu lietošanu. Turklāt piemērotās soda naudas darbiniekiem un apakšuzņēmējiem ne vienmēr ir efektīvs līdzeklis, lai panāktu darba aizsardzības prasību izpildi,” klāsta ceļu būves uzņēmuma ”Binders” pārstāve Ilga Sokolova.

Kopumā darba drošības pārkāpumu apmērs ielu remontdarbu laikā visā Rīgā šovasar ir bijis viens no lielākajiem pēdējo gadu laikā, – vērtē VDI .

“(LNT: Nav tāda sajūta, ka jūs neciena?) Ir tāda sajūta, ka administratīvais sods laikam būvniekam ir daudz mazāks nekā tas risks, ka nepabeigs laikā savus būvdarbus. Līdz ar to uzņemas to risku maksāt sodu, nevis kontrolēt savus strādniekus un novērst pārkāpumus jau laicīgi,” saka Rīgas reģionālā Valsts darba inspekcijas galvenā valsts inspektore Evita Leonova-Bērziņa.

Reidu laikā šovasar Rīgā aktīvi pārbaudīti arī dokumenti, vai maz konkrētie cilvēki ir tiesīgi tur strādāt. Bijuši arī gadījumi, kad ielu ceļu būves strādnieki bēg prom, līdzko ierauga tuvojamies inspektorus.

“Īsti legāli nestrādā, nav reģistrēts VID kā darba ņēmējs. Pastāv aizdomas, ka viņi varētu būt nodarbināti nelegāli. Ir gadījumi, kad tās nodarbināto darba apliecības ir viltotas, respektīvi, apliecībā norādītie uzņēmēji skaidro – tie cilvēki pie viņiem nekad nav strādājuši,” teic Krivonosovs.

VDI vērtē – darba dienās un darba laikā ceļu būvnieku darba drošības pārkāpumi esot vēl relatīvi maz, salīdzinājumā ar to, kas notiek vakaros un nedēļas nogalēs. Tad strādnieki apzinās – inspektori šajā laikā neiet reidos.

TOP komentāri

  • Matīss Celmiņš
    0 0 0

    Matīss Celmiņš

    Es arī redzēju Stabu un Valmieras ielas krustojumā, kā čalis zāģēja to bruģa četrstūraino gabalu baltu ģīmi..ne aizsargmaskas nekā..visa iela baltos putekļos bet viņš turpat klāt un zāģē un aizsargmaskas nav. interesanti cik daudz tos putekļus saelpojies..

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl