VDI saņem sūdzības par darba devējiem, kas pašrocīgi nosaka darbiniekiem pašizolāciju

8 komentāri

Valsts darba inspekcijā (VDI) saņemtas vairākas sūdzības no cilvēkiem, ka pēc atpūtas par drošām atzītās Eiropas valstīs viņu darba devēji vienalga aizliedz atgriezties darbā un pieprasa palikt divu nedēļu pašizolācijā.

No lidostas “Rīga” šobrīd sešas aviokompānijas lido uz 56 galamērķiem. Tā sauktajā baltajā sarakstā ir 27 valstis. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) tās noteicis par relatīvi drošām valstīm, no kurām atgriežoties Latvijā nav obligāti jāievēro divu nedēļu pašizolācija.

Taču atsevišķiem darba devējiem ir sava interpretācija, par ko dažādu nozaru darbinieki iesūtījuši sūdzības TV3 Ziņu “WhatsApp”.

Kāds skatītājs raksta: “Plānoju lidot uz Berlīni, lai tur atpūstos nedēļas nogalē. Mans darba devējs brīdināja – kamēr pēc atgriešanās nebūšu pašizolācijā pavadījis 14 dienas, nedrīkstot iet uz darbu. Turklāt, tā kā tas ir atpūtas brauciens, tad šo pašizolācijas laiku darba devējs neapmaksāšot algu. Ko tagad darīt, jo Vācija taču ir drošo valstu sarakstā?”

Arī VDI pēdējo dienu laikā saņemti šādi jautājumi. Taču, – vai tiešām darba devējs drīkst pašrocīgu saviem darbiniekiem noteikt 14 dienu pašizolāciju, un kā šādā situācijā vispār rīkoties?

“Nē, darba devējam nav tiesību aizliegt darbiniekiem ierasties darbā, ja darbinieks atgriezies no tām valstīm, kuras atbilstoši SPKC mājas lapā pieejamajai informācijai nav tās valstis, pēc kurām vajadzīgs ievērot 14 dienu pašizolāciju,” saka VDI Konsultatīvā centra vadītāja Dace Stivriņa.

Taču, ja visu pārējo kolēģu piesardzības dēļ darba devējs tomēr vēlas konkrēto darbinieku turēt mājās, tad pat šīs piespiedu dīkstāves laikā ir jāturpina pilnā apmērā maksāt darba līgumā nolīgtā alga.

“Ja darbiniekam ir nolīgta akorda darba samaksa, tad saglabājas vidējā akorda darba samaksa,” norāda Stivriņa.

Atteikuma iemesls nedrīkst būt, ka darbinieks bija devies savā privātajā atpūtas braucienā. Ja darba devējs tomēr neizmaksā algu darba devēja pašrocīgi noteiktās pašizolācijas laikā, darbiniekam ir jāvēršas VDI. Viņi iesaistīsies lietas risināšanā. Taču ir jāņem vērā, ka SPKC katru piektdienu aktualizē sarakstu ar drošajām un nedrošajām valstīm. Piemēram, kas vēl ceturtdien bija baltajā sarakstā, jau piektdien var būt sarkanajā, un tad gan pēc atgriešanās Latvijā ir obligātā pašizolācija.

SPKC epidemioloģe Rita Korotinska norāda: “Ļoti iespējams, ka tajā valstī, kurā jūs esat, viss krasi mainīsies un būs noteikta karantīna. Itālijā un Spānijā dažādos apgabalos ir karantīna. Jums būs vai nu jāpaliek tur, vai arī jābūt pašizolācijā pēc atgriešanās mājās. Simts reizes ir jāpārdomā – braukt vai nebraukt. Situācija var mainīties katru dienu. Mēs šovasar tomēr rekomendējam palikt mājās.”

SPKC akcentē, – 14 dienu pašizolācija obligāti ir jāievēro specifiskā tranzīta pasažieriem. Proti, atvaļinājums bijis valstī no baltā/drošā saraksta, taču atgriešanās Latvijā notika caur sarkanā saraksta valsts lidostu, piemēram, Lielbritāniju. Šādā gadījumā – darba devējam nav pienākums obligātās pašizolācijas laikā maksāt darba algu, ja vien nevienojas ar darbinieku par strādāšanu attālināti.